Recenzja komiksu "Batman: Rozbite miasto"

Autor: Dariusz Hallmann
12 listopada 2007

Ten komiks jest bardzo ponury. Dużo w nim mroku, zarówno na planszach, jak i w duszach bohaterów. Nasycone kolory Patricii Mulvihill przywołują do życia sceny, jakby wykrawane w czerni, pęczniejącej wokół niczym rozlany tusz. Największe wrażenie robią kadry, na których postaci skąpane są w czerwonopomarańczowej lub żółtopomarańczowej poświacie. Łatwo sobie wtedy wyobrazić, że stoją u bram piekieł.

Batman wygląda i zachowuje się tak, jakby znajdował się na granicy wytrzymałości. Jest głęboko wstrząśnięty zamordowaniem Elizabeth, siostry niejakiego Angela Lupo, przestępcy z Gotham City. Na dodatek wkrótce pojawiają się demony przeszłości - te najgorsze z możliwych - i wszystko to razem sprawia, że poszukiwania zabójcy idą jak po grudzie.

Scenarzysta Brian Azzarello wychodzi naprzeciw oczekiwaniom tych czytelników, którzy uważają Bruce'a Wayne'a za niebezpiecznego psychopatę. Batman bardzo często wymusza zeznania stosując przemoc fizyczną. Nie raz na jego twarzy można zobaczyć sadystyczny grymas. Niektórzy poddają w wątpliwość jego zdrowie psychiczne. Mało tego - w pewnym momencie sam Nietoperz stwierdza, iż jest chory, ale to tylko igranie z odbiorcą, bo puenta tej wypowiedzi prowadzi gdzie indziej, a ja, szczerze się przyznam, odetchnąłem z ulgą, że Azzarello nie posunął się za daleko...

Eduardo Risso rysuje bardzo sprawnie, podkreśla posępność scenariusza, szuka niebanalnych rozwiązań, lecz najważniejsze, że "kocha" Batmana, chociaż być może jest to miłość tylko za pieniądze... Kadry, na których znakomicie uchwycona jest demoniczność Człowieka-Nietoperza, przeplatają się z tymi, gdzie na pierwszy plan wysuwa się jego człowieczeństwo. Wiele paneli, przykuwających wzrok atrakcyjnym eksponowaniem kostiumu i sylwetki Batmana, potrafi zarazem oddać jego znużenie i osamotnienie. Dodatkowo obraz osamotnionego bohatera intensyfikuje nieobecność Alfreda i komisarza Gordona.

Ci, którzy cenią duet Azzarello/Risso przede wszystkim za serię "100 naboi", znajdą w tym albumie dobrą komiksową robotę oraz agenta Philipa Gravesa, migającego w trzech kadrach. Miłośnicy Mrocznego Rycerza mogą po lekturze poczuć przygnębienie i dyskomfort, ale i utwierdzić się w przekonaniu, że nawet jeśli otoczy ich mrok nędznych zaułków rozbitych miast, nie oznacza to jeszcze końca wszystkiego.

Batman (Egmont) - Rozbite miasto

Scenariusz: Brian Azzarello
Rysunek: Eduardo Risso
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania polskiego: 9/2007
Tytuł oryginalny: Broken City
Rok wydania oryginału: 2004
Format: B5
Oprawa: miękka
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 9788323729235
Wydanie: I
Cena z okładki: 39 zł

Podyskutuj na forum!blog comments powered by Disqus