"Batman: Detective Comics. Anarky" – recenzja komiksu
Chaos na ulicach Gotham
Anarky to to tytuł zarówno całego siódmego tomu Batman: Detective Comics, jak również najdłuższej z czterech zamieszczonych w tym albumie historii. Motywem przewodnim wszystkich tych komiksów jest chaos i zamęt. Do tych zdarzeń dochodzi z bardzo różnych powodów.
Album otwiera opowiadanie Terminal, które skonstruowano według najlepszych wzorców thrillerów. Na lotnisku w Gotham ląduje samolot, a jego załoga nie odpowiada na wezwania kontroli lotów. Batman, który pierwszy dociera na miejsce, odkrywa, że na pokładzie są same trupy. Pasażerowie i załoga zginęli prawdopodobnie wskutek jakiegoś nieznanego wirusa. Może on teraz przedostać się poza lotnisko i w ciągu kilku godzin uśmiercić mieszkańców miasta. Rozpoczyna się walka z czasem.
Terminal miał szansę być jednym z najlepszych komiksów z Batmanem. Benjamin Percy napisał scenariusz, który trzyma w napięciu, a rysunki Johna Paula Leona dodają tej historii odpowiedniej mroczności. Jednak finał przychodzi zbyt szybko i w dość oczywisty sposób. Gdyby rozciągnąć to z dwóch do przynajmniej trzech zeszytów, z pewnością komiks tylko by zyskał.
Anarky to niezbyt skomplikowana historia, ale skonstruowana bardzo poprawnie przez Francisa Manapula i Briana Buccellato. W Gotham pojawia się tajemniczy człowiek skrywający twarz pod maską. Wysadza piętra Wayne Tower w taki sposób, aby eksplozja utworzyła ogromną literę A. Następnie w telewizyjnym przekazie wyjaśnia, że w ten sposób wyczyścił bazy danych dotyczące mieszkańców miasta i że od tej pory odzyskali oni wolność - mogą robić, co chcą. Pomocą mają być maski, które dostarczył w paczkach każdemu pod drzwi.
Ten duet autorów jest także odpowiedzialny za poprzedni tom, zatytułowany Ikar. I tym razem nie zawodzą – spod ich rąk wyszedł interesujący i znakomicie zilustrowany komiks. To wielowątkowa opowieść, która sięga wiele lat w przeszłość, pokazująca, że zło nie pozostaje bez wpływu na tych, którzy mieli z nim kontakt. Momentami też Anarky przypomina nieco fabułę komiksu V jak vendetta, choć oczywiście autorzy wykorzystują tylko pewne motywy, tworząc z tego oryginalną historię.
Niestety, niewiele dobrego da się powiedzieć o dwóch jednozeszytowych komiksach uzupełniających ten album. Zarówno Ostateczna rozgrywka, jak i Koniec przyszłości: Rocznica to komiksy z rodzaju takich, o których zapomina się już następnego dnia po lekturze.
Jednak album jako całość należy ocenić pozytywnie. Fani Mrocznego Rycerza na pewno nie będą zawiedzeni, choć niektóre z zamieszczonych tu komiksów są wyraźnie słabsze.
Ocena: 7,5/10
Batman (Egmont) - Detective Comics Vol. 7: Anarky
Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania polskiego: 5/2017
Tytuł oryginalny: Batman: Detective Comics Vol. 7: Anarky
Wydawca oryginalny: DC Comics
Rok wydania oryginału: 2016
Liczba stron: 204
Format: 170x260 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 9788328119161
Wydanie: I
Cena z okładki: 79,99 zł