Batman też człowiek – recenzja komiksu "Batman. Cmentarna szychta"

Autor: Maciej Jasiński
Korekta: Jerzy Łanuszewski
20 stycznia 2016

Cmentarna szychta mieści w sobie krótkie fabuły, których tematem przewodnim (przynajmniej w większości) jest to w jaki sposób Batman radzi sobie ze stratą bliskiej osoby. Wiele z tych opowieści stanowi ciekawe uzupełnienie wcześniej wydanych już w Polsce komiksów, gorzej jednak kleją się w całość jako zawartość jednego albumu.

W komiksie znalazły się zarówno opowieści z okresu Roku Zerowego, zanim jeszcze Bruce Wayne przywdział kombinezon Batmana, jak też późniejsze, ulokowane na osi czasu już po śmierci jego syna – Damiana Wayne’a.

W poszczególnych historiach obserwujemy kolejne sprawy, którymi zajmuje się bohater, nie odbiegające specjalnie od tych, za jakie brał się w setkach innych komiksów. W pierwszej z nich, dzięki charakteryzacji, próbuje infiltracji gangu Red Hooda, w innej tak angażuje się w swoją krucjatę, że nie zauważa, iż od wielu dni nie spał, a z tego stanu wyrwie go dopiero pojawienie się nieoczekiwanego sojusznika. Jest też historia, gdzie jeden z wrogów Mrocznego Rycerza podszywa się pod Bruce’a Wayne’a i o mało co nie odkrywa kto tak naprawdę ukrywa się pod maską Batmana, a także taka, w której Człowiek-Nietoperz od środka sprawdza nowe systemy bezpieczeństwa w Arkham.

Najciekawiej prezentuje się jednak wątek wewnętrznych problemów głównego bohatera. Nie jest w stanie pogodzić się ze śmiercią Damiana. Obwinia się o nią. Sam rozdrapuje jeszcze świeże rany i nie potrafi znaleźć spokoju nawet w tym, co robi każdej nocy. Kojąco działają jedynie rozmowy z najbliższym przyjacielem – Alfredem. Dialogu próbuje także Superman, jednak Batman stwierdza stanowczo "Nie jestem gotowy do rozmowy o Damianie, Clark. Może nigdy nie będę gotów. Ale dziękuję za odwiedziny".

Graficznie większość historii prezentuje się naprawdę nieźle. Wyróżniają się mroczne ilustracje Alexa Maleeva, a także nieco cartoonowe rysunki, które stworzył Matteo Scalera. Słabiej jest jedynie w przypadku jednej historii - zatytułowanej Wieki i narysowanej przez Wesa Craiga. Tym, co wyróżnia ten album, są także znakomite okładki poszczególnych zeszytów.

Cmentarna szychta jest zbiorem dobrze napisanych krótkich historii, które trudno uznać za wybitne czy porywające, ale doskonale sprawdzają się jako uzupełnienie opowieści z innych albumów, które polscy czytelnicy mogli już poznać. I to jest taka dodatkowa ich wartość. Między innymi dlatego szósty tom serii to tytuł bardziej dla zagorzałych fanów Batmana, niż dla osób, dopiero rozpoczynających przygodę z komiksami z udziałem tego bohatera.

Ocena: 7,5/10

Batman (Egmont) - Cmentarna szychta

Scenariusz: Marguerite Bennett, Scott Snyder, James Tynion IV
Rysunek: Greg Capullo, Derek Fridolfs, Andy Kubert, Alex Maleev, Danny Miki, Dustin Nguyen
Okładka: Greg Capullo
Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz, Marek Starosta
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania polskiego: 11/2015
Tytuł oryginalny: Batman vol. 6: Graveyard Shift
Wydawca oryginalny: DC Comics
Rok wydania oryginału: 2015
Liczba stron: 224
Format: 170x260 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 9788328110717
Wydanie: I
Cena z okładki: 75,00 zł

Podyskutuj na forum!blog comments powered by Disqus