Siedem dekad Mrocznego Rycerza - recenzja komiksu "Batman: Najlepsze opowieści"

Autor: Mirosław Skrzydło
20 września 2012

Przez ponad siedem dekad, od kiedy Bob Kane wymyślił postać ekscentrycznego multimiliardera, odzianego w czarny strój z emblematem nietoperza i walczącego z przestępcami w fikcyjnym mieście Gotham, Batman doczekał się wielu interpretacji. Można nawet rzec, iż ilu artystów zajmuje się jego przygodami, tyle pojawia się wizji Mrocznego Rycerza i jego przeciwników. To bodaj najczęściej zmieniający się komiksowy bohater, którego ścieżka ewolucji pokazuje sposób postrzegania tegoż pojemnego medium. Dwa tysiące dwunasty rok to kolejna ważna data w historii Człowieka Nietoperza. Oprócz premiery filmu Mroczny Rycerz powstaje Christophera Nolana, Egmont Polska wydał trzy grube albumy z Batmanem. Batman – Najlepsze opowieści to szybka podróż przez ostatnie dekady "Gacka", podczas której dowiemy się nowych faktów z życia, obecnie najpopularniejszego, "ilustrowanego" herosa.

Warto zauważyć, że żadna z opowieści pojawiających się w albumie, nie została wcześniej opublikowana w naszym kraju. Dzięki temu czytelnik dobrze znający wszystkie komiksy wydawane w Polsce od czasów kultowego Tm-Semic, może poczytać zupełnie nowe przygody Człowieka Nietoperza w języku ojczystym; od najwcześniejszej noweli Geneza z tysiąc dziewięćset trzydziestego dziewiątego z ilustracjami samego Boba Kane’a, po historię 24/7 z dwa tysiące drugiego roku. W recenzowanej pozycji znajdziemy prace uznanych twórców (m.in. Franka Millera, Denny’ego O’Neila, czy Marka Millara), którzy w subtelny sposób mierzą się z legendą Batmana. Po przeczytaniu całości zyskamy kilka nowych elementów ogromnej układanki, składającej się na holistyczne ujęcie Bruce’a Wayne’a i jego mrocznego wcielenia.

Sporym zaskoczeniem jest stosunkowo mała liczba sztandarowych adwersarzy Batmana, goszczących na kartach Najlepszych opowieści. Raptem pojawiają się – Joker okrutnie mszczący się na swych dawnych wspólnikach (Pięciokrotna zemsta Jokera z 1973 roku), Kobieta Kot przechodząca zaskakującą metamorfozę (Tajne życie Catwoman z 1950) oraz epizodycznie Harvey "Dwie Twarze" Dent (zamykająca album nowela 24/7). Człowiekowi Nietoperzowi przyjdzie się zmierzyć z tak egzotycznymi arcyłotrami, jak – Pan X (postawny mężczyzna w kanarkowym kapeluszu i ciemnoniebieskiej kotarce na twarzy, sic!), Gang Goryli (podrzędni bandyci w karykaturalnych strojach), czy pokraczne bestie będące halucynogennymi tworami umysłu Batmana. Pod tym względem redaktorzy odpowiedzialni za wybór nowel zbytnio nas nie rozpuścili. Istnieje jednak powód tego, a nie innego zestawienia.

Jak w przedmowie do albumu, zauważa ceniony autor książek o sztuce komiksowej, Les Daniels: "... w większości wyselekcjonowanych opowieści zadawane jest pytanie o tożsamość Batmana." Historie zebrane w Najlepszych opowieściach koncentrują się zatem na różnych aspektach życia Bruce’a i jego upiornego alter ego, a nie spektakularnych i zaciekłych pojedynkach z plejadą niebezpiecznych, czasem zabawnie nieporadnych, przeciwników. W noweli Ulubione Marka Millara (scenariusz) i Steve’a Yeowella (rysunki), Człowiek Nietoperz staje naprzeciw Gangu Szachowego specjalizującego się w okradaniu bogatych posiadłości. Batman dokonuje prywatnej wendetty po to tylko, aby odzyskać skradziony prezent (ostatni jaki podarowali mu rodzice). Na ostatnich kadrach jesteśmy świadkami niespotykanego widoku – rosły mężczyzna bawi się, niczym dziecko, do tego będąc upominanym przez lojalnego lokaja. Dostrzegamy zatem zupełnie nowy obraz komiksowej ikony, która (z uporem maniaka) próbuje wrócić do błogich lat młodzieńczych, spędzonych w gronie rodzicieli. W podobnym tonie jest opowieść Noc łowcy z klasycznymi ilustracjami Vina i Sala Amendol. Nocny Mściciel poluje na trzech podrzędnych złodziejaszków, którzy na oczach młodego chłopaka zabijają jego rodziców. W ten sposób Bruce próbuje odkupić dawne winy i uleczyć schorowaną duszę. Ostatni kadr to prawdziwa wirtuozeria bólu, cierpienia i niemożności pogodzenia się ze stratą najbliższych.

W Najlepszych opowieściach nie zabrakło także intrygujących eksperymentów literackich. Przykładem tego jest nowela Śmierć uderzy trzy minuty po północy Denny’ego O’Neila (twórca sagi Knightfall). Mamy tutaj do czynienia z umiejętnym połączeniem kryminalnego tekstu z mrocznymi ilustracjami. Epizod Nie zna go nikt, wykorzystuje schemat opowiastek młodych miłośników Batmana o ich idolu. W każdej z tych krótkich historii Mroczny Rycerz pojawia się w innym wcieleniu – nadistoty o twarzy nietoperza, czarnoskórego wojaka uzbrojonego w wymyślne gadżety oraz trzymetrowego kolosa. Na uwagę zasługują tutaj – przewrotny finał oraz rysunki Dicka Giordano. Warta uwagi jest ponadto opowieść Tak zaczynałem… I pewnie tak skończę..., w której Bruce ponownie przeżywa śmierć rodziców i konfrontuje się z doktor Leslie Thompkins pełniącą rolę jego matki zastępczej.

Wspomniany już wyżej Dennis O’Neil trafnie stwierdził, iż "Batman trzyma w szafie wiele kostiumów”. Jakże to zdanie pasuje do Najlepszych opowieści, które bez wątpienia wzbogacą prywatną kolekcję każdego fana komiksów ze stajni DC Comics. Album zajmuje wysoką pozycję pośród komiksów wydanych w naszym kraju w A.D. 2012, ukazując zupełnie nowe oblicza Mrocznego Rycerza.

Ocena: 9/10

Batman (Egmont) - Najlepsze opowieści

Scenariusz: Mike W. Barr, Bill Finger, Devin K. Grayson, Mark Millar, Dennis O'Neil, Frank Robbins
Rysunek: Neal Adams, Alan Davis, Dick Giordano, Bob Kane, Frank Miller, Sheldon Moldoff, Roger Robinson, Marshall Rogers, Steve Yeowell
Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania polskiego: 7/2012
Wydawca oryginalny: DC Comics
Liczba stron: 192
Format: 170x260 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 978-83-237-4775-8
Wydanie: I
Cena z okładki: 89,99 zł

Podyskutuj na forum!blog comments powered by Disqus