Zabijaj, albo giń! - recenzja dwóch pierwszych tomów mangi "Battle Royale"

Autor: Zachary Zepsuty
5 czerwca 2012

Co byście zrobili, gdyby okazało się, iż wraz ze swymi przyjaciółmi, kolegami i znajomymi przypadkowo zostaliście wytypowani do udziału w morderczej grze, polegającej na zabijaniu bliskich wam osób? Czy zaakceptowalibyście warunki tej śmiertelnej rozgrywki, pozbywając się litości i współczucia? A może próbowalibyście się przeciwstawić organizatorom tej rzezi, czy wybrali bardziej samobójcze rozwiązanie? Przed takim, nie lada trudnym wyzwaniem stają bohaterowie drastycznej serii Battle Royale, stworzonej na podstawie bestselerowej książki Koushuna Takami.

Czterdziestu dwóch uczniów klasy 3 B z Liceum Shiroiwa udaje się na wycieczkę szkolną. Wszyscy są radośni, podekscytowani i głodni wrażeń. Nie przypuszczają nawet, iż uprzednio zostali wytypowani do tegorocznej edycji zabójczej rozgrywki "Battle Royale" - słusznie nazywanej "najgorszą grą w historii". Gra ma na celu utemperowanie rewolucyjnych zapędów młodzieży i ich buntowniczej kultury, które nie są w zgodzie z totalitarną doktryną Republiki Dalekowschodniej Azji. Reguły tegoż programu są bezwzględne – przeżyć może tylko jeden uczeń, a jeśli nikt nie zginie w przeciągu doby wszyscy zostaną uśmierceni. Każdy z graczy otrzyma przypadkowo wylosowaną broń (od kuszy i pistoletu, po wachlarz, czy bumerang). Ostateczny tryumf nie zależy jednak od rodzaju broni, ale od wyzbycia się resztek człowieczeństwa przez jednostki tłamszone przez system. A może szansę na przeżycie, mają właśnie osoby pełne cnót i męstwa?

Już na początku historii poznajemy głównych bohaterów tego świetnie skrojonego dramatu. Klasa 3 B to wybuchowa mieszanina - prawdziwych herosów, pilnych uczennic, niebezpiecznych nimfetek i zwyrodniałych przestępców o iście socjopatycznych zapędach. Pierwszą z wymienionych grup godnie reprezentują – Shuuya Nanahara, Yoshitoki Kuninobu – nierozłączni przyjaciele z sierocińca oraz pełna dobroci Noriko Nakagawa. Niestety jedno spośród nich ginie w tragicznych okolicznościach, jeszcze zanim gra na dobre się rozpocznie. Pozostała dwójka odegra natomiast znaczącą rolę; to właśnie wokół nich będzie toczyło się większość wydarzeń, rozgrywających się na łamach serii domkniętej w piętnastu grubych zeszytach. Głównym antagonistą bohaterskich uczniów, zostaje Kazuo Kiriyama, dowodzący klasowym gangiem brutalnych zwyrodnialców. Nie można również zapomnieć o – seksownej i zabójczej Mitsuko Soumie, tajemniczym Shougo Kawadzie, czy karatece Hiroki Sugimurze. To oni stanowią trzon opowieści graficznej Masayuki Taguchiego i Koushuna Takamiego.

Pozostali uczniowie, w większej mierze stanowią jedynie tło – co niejako psuje odbiór komiksowej wersji Battle Royale. Znika zatem element zaskoczenia, choć trzeba przyznać, nieraz poczujemy obrzydzenie sposobem śmierci kolejnych nieszczęśników. Seria zawiera w sobie potężną dawkę przemocy i okrucieństwa, przez co można postawić ją w jednym rzędzie obok krwawych sieczek z socjologicznym kręgosłupem, formatu serii Piła, czy graficznych Żywych trupów Kirkmana. Paradoksalnie cykl posiada także spore pokłady czarnego humoru, którego nośnikiem jest niejaki Kamon Yonemi – sadystyczna marionetka systemu, pełniąca zastępczą rolę wychowawcy tragicznej klasy. Ten mężczyzna w średnim wieku o odpychającym wyglądzie i bezwzględnym charakterze, wydaje się absolutnie wyzbyty uczuć i miłosierdzia. Bez zająknięcia zdaje relację z pola bitwy, szydząc zarówno z zabitych, jak i z tych, którzy ciągle walczą o swe przetrwanie. Prawdziwy diabeł w ludzkiej skórze!

Pierwsze dwa tomy Battle Royale, dostarczają nam sporo zapierających dech w piersiach pojedynków oraz śmiertelnych twistów. Wystarczy tylko powiedzieć, iż w drugim tomie ginie aż dziesiątka młodzieńców i to w diametralnie różne sposoby (od samobójstwa, po bezlitosne zabicie własnych druhów). Dostajemy zatem mocne otwarcie jednej z najpopularniejszych serii mangowych. Powieść graficzna obowiązkowa dla wszystkich miłośników bezdusznych morderstw w imię egoistycznego przetrwania poprzez eksterminację słabszych osobników, jak również tych, którzy głęboko wierzą, iż triada platońska jest w stanie pokonać każde przeciwności losu.

Ocena 8/10

Battle Royale - 2

Scenariusz: Kōshun Takami
Rysunek: Masayuki Taguchi
Tłumaczenie: Magdalena Malinowska
Wydawnictwo: Waneko
Rok wydania polskiego: 5/2012
Tytuł oryginalny: Battle Royale
Wydawca oryginalny: Akita Shoten
Rok wydania oryginału: 2000
Format: 135x195 mm
Oprawa: miękka w obwolucie
Papier: offsetowy
Druk: cz.-b.
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 9788362866601
Wydanie: I
Cena z okładki: 19,99 zł

Podyskutuj na forum!blog comments powered by Disqus