W pułapce idei - recenzja komiksu "Bler: Zapomnij o przeszłości"

Autor: Mirosław Skrzydło
7 października 2011

Drugi tom serii "Bler", stworzonej przez błyskotliwego scenarzystę i precyzyjnego rysownika Rafała Szłapę to zaskakujący zwrot o przysłowiowe sto osiemdziesiąt stopni. Ile pozostało z dobrze zapowiadającej się historii o krakowskim superbohaterze? Kto manipuluje poczynaniami niezawodnego herosa i czy jego czyny należy postrzegać wyłącznie w pozytywnych barwach?

Bler w bezlitosny sposób eliminuje wszelakich zwyrodnialców, psychopatów i przestępców. W przeciwieństwie do Supermana nie ma oporów, aby mordować złoczyńców. Postępuje wbrew powszechnie panującemu prawu, co budzi niesmak wymiaru sprawiedliwości. Uważa się za superbohatera, lecz nie zawsze zachowuje się, jak na obrońcę ludzkości przystało. Czy były sprzedawca komiksów i książek, w końcu pozna sekrety związane z własną przeszłością? Co też znajdzie w labiryncie podziemnych korytarzy i jak wpłynie to na jego dalszą "super karierę"?

Na drugim planie toczy się prywatne śledztwo, znanej z pierwszego tomu, niezłomnej komisarz Ruth. Dzięki temu seria zyskuje iście kryminalny posmak. Poza tym to właśnie wiadomości zdobyte przez panią komisarz, stawiają Blera w mroczniejszym świetle. Suspensu cyklowi dodaje także seria zeznań naocznych świadków działań herosa i tajemniczość niektórych scen. Zapomnij o przeszłości niepostrzeżenie, z trywialnej opowieści o superbohaterze przeistacza się w przerażający horror.

Rafał Szłapa w swym debiutanckim komiksie próbuje dokonać swoistej demitologizacji superbohatera. Stawia kilka intrygujących pytań, na które czytelnik musi szukać odpowiedzi. A kluczem do tego niech będą słowa tytułowego bohatera: "Jaka nagroda za wierną i oddaną służbę? Upodlenie i utrata człowieczeństwa."

Mocną stroną drugiego tomu są ponownie pełne detali i dynamiczne ilustracje Rafała (okładki obu tomów są nieprawdopodobnie precyzyjne i niepokojące). Na wyróżnienie zasługuje także umiejętna żonglerka różnymi gatunkami literackimi (powieść sensacyjno-obyczajowa, kryminał, suspens, groza). Ciekawy jest wątek koncertu Davida Bowie, który pojawia się w albumie. Tym razem autor Blera mruga okiem do fanów psychodelicznej muzyki rockowej. We wcześniejszym tomie ukrył kilka pyszności dla fanów starych komiksów z legendarnego wydawnictwa Tm-Semic. Wprost nie mogę się doczekać, co też wymyśli w trzecim akcie przygód Blera.

Do najwyższej oceny przydałby się jakiś wstępniak Rafała Szłapy, w którym autor opowiedziałby wiernym czytelnikom o pracochłonnym tworzeniu albumu zajmującym mu okrągły rok oraz inspiracjach artystycznych. Marzyłaby mi się także galeria prac, stworzona przez uznanych polskich rysowników. Może doczekamy się jej w trzecim tomie, który wedle zapewnień autora ma być ostatnim, zaskakującym zamknięciem całej historii o Blerze. Chciałoby się krzyknąć: "Chcemy więcej!", ale może lepiej zyskać dopieszczony produkt, niż naprędce stworzony, mocno naciągany ciąg dalszy.

Ocena: 8/10

Bler - 2 - Zapomnij o przeszłości

Scenariusz: Rafał Szłapa
Rysunek: Rafał Szłapa
Wydawnictwo: Blik Studio
Rok wydania polskiego: 10/2011
Liczba stron: 48
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 978-83-931632-1-2
Wydanie: I
Cena z okładki: 29,90 zł

Podyskutuj na forum!blog comments powered by Disqus