Zwieńczenie trylogii - recenzja komiksu "Bler: Ostatni wyczyn"

Autor: Mirosław Skrzydło
19 października 2012

Pieczołowitość. Gdyby można było scharakteryzować każdego z polskich artystów komiksowych jedną wiodącą cechą, właśnie ta trafiłaby do Rafała Szłapy. Zgodzi się ze mną, każdy fan intrygującej trylogii "Bler", który miał okazję otrzymać ezgemplarz z własnoręcznie narysowaną ilustracją Rafała. "Ostatni wyczyn" ma dostarczyć nam odpowiedzi na postawione we wcześniejszych tomach pytania. W przypadku tej serii, nie zawsze jest jednak tak, jak by się mogło nam wydawać.

Cykl "Bler" to zupełnie nowatorskie spojrzenie na ideę superbohaterstwa. Pierwszy tom trylogii nosił znamiona sztampowej historii o herosie posiadającym nadludzką siłę. Oto, nie wyróżniający się z tłumu, obwoźny sprzedawca książek (cóż za oryginalny zawód!), w wyniku groźnego wypadku, zyskuje potężne moce. Po tygodniach rekonwalescencji oraz wytężonych ćwiczeń, dostaje tytułowe imię oraz przywdziewa niezbyt wyszukany strój - jakże różniący się od tych znanych, choćby z image'u Batmana, czy Spidermana . Od tej pory przyjdzie mu walczyć z wszelakimi przestępcami, czego niejednokrotnie jesteśmy świadkami podczas lektury pierwszego "Blera". W drugim albumie ("Zapomnij o przeszłości") do superbohaterskiej nuty zostaje dołączona szczypta grozy, suspensu i opowieści spod znaku klasycznego science-fiction. Zamknięcie opowieści dodaje kolejne elementy nietuzinkowej układanki.

"Ostatni wyczyn" rozpoczyna się od otrzymania przez Blera tajemniczej przesyłki, którą jest nowoczesny (jak na tamte czasy) laptop. Urządzenie posiada niezwykłą moc - udziela informacji o tragicznych wydarzeniach mających się rozegrać za równą dobę. To dzięki niemu Bler m.in. ratuje ze śmiertelnego wypadku sześcioletniego chłopca i jego troskliwego ojca. Krakowski superbohater, zastanawiając się nad swym przeznaczeniem, decyduje się na ryzykowny krok. Postanawia oddać się w ręce policji. Okazuje się bowiem, iż służby porządkowe nie uważają jego działań za właściwe, a jego heroiczna postawa i eksterminacja zwyrodnialców (którzy w większości nie popełnili jeszcze żadnej zbrodni) są traktowane jako wybryki niebezpiecznego szaleńca.

W międzyczasie jesteśmy świadkami objawienia się prawdziwej twarzy seksownej Lidii - byłej kochanki Blera oraz zwieńczenia drobiazgowego śledztwa komisarz Ruth. Ważną rolę w ostatnim tomie trylogii Rafała, odegra łysy mężczyzna, wyjaśniający niedowidzącej komisarz tajemnicę pochodzenia kontrowersyjnego herosa. Szkoda tylko, że druga część albumu "odsuwa" tytułowego superbohatera na drugi plan, niejako czyniąc z niego tragiczną ofiarę groźnych eksperymentów.

Tym co wyróżnia Rafała Szłapę, na tle innych rodzimych scenarzystów komiksowych jest niesamowita wrażliwość. Bler nie toczy bojów z pierwszym lepszym arcyłotrem w cyrkowym stroju, tylko z przeciwnikami o bardziej ludzkiej naturze. Są wśród nich, zarówno - sadystyczni despoci katujący swe dzieci, bandyci napadający na bank, czy mordercy niewinnych. To niezwykle rzeczywisty świat, który znamy chociażby z kronik kryminalnych.

W przeciągu trzech lat, twórca "Blera", stworzył wciągającą historię człowieka rozdartego między swymi słabościami i wątpliwościami, a odgórnie narzuconą rolą superbohatera. Bez niczyjej pomocy, zupełnie w pojedynkę, wykreował alternatywną wersję Krakowa, w której obok zwyczajnych zbirów i groźnych tyranów, występują - prawdziwy heros oraz istoty, jakby żywcem wyjęte z opowieści science-fiction. Tragiczne wydarzenia rozgrywające się na ostatnich stronach "Ostatniego wyczynu", sugerują nam, że kontynuacja Blera (w postaci kolejnych albumów, czy luźnych opowieści nawiązujących do tego uniwersum) jest bardziej, niż pewna. Takiego też zdania będę kurczowo się trzymał, gdyż recenzowany cykl to interesująca pozycja na polskim rynku wydawniczym.

PS. Szczerze polecam galerię - "Ludzie rysują Blera", którą można znaleźć na oficjalnej stronie serii oraz naszym portalu (gildia.pl). Wśród rysowników, m.in. Śledziu, Mateusz Skutnik, Maciej Pałka. Aż żal, że te świetne ilustracje nie pojawiły się w ostatnim albumie z serii. Wzbogaciłoby to odbiór "Ostatniego wyczynu" i niejako dopełniło wciągającą trylogię.

Ocena: 8/10

Bler - 3 - Ostatni wyczyn

Scenariusz: Rafał Szłapa
Rysunek: Rafał Szłapa
Wydawnictwo: Blik Studio
Rok wydania polskiego: 10/2012
Liczba stron: 56
Format: 210x300 mm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 978-83-931632-2-9
Wydanie: I
Cena z okładki: 32 zł

Podyskutuj na forum!blog comments powered by Disqus