Recenzja komiksu "Ból"

Autor: Michał Misztal
21 maja 2012

Ból to wydany własnym sumptem, liczący 64 strony niemy komiks autorstwa Piotra Harmacińskiego (scenariusz) i Kamila Boettchera (ilustracje), twórców jeszcze niezbyt kojarzonych wśród odbiorców historii obrazkowych. Rysownik jest mi znany z krótkiej opowieści zatytułowanej Polowanie z 9 numeru "Kolektywu", poza tym Ból to mój pierwszy kontakt z tym, co zrobiły wymienione wyżej osoby.

Fabuła Bólu pokazuje atak ludzi na obcą planetę zamieszkałą przez humanoidalną rasę na dużo mniej zaawansowanym poziomie technologicznym od Ziemian. Następstwem bezlitosnego ataku jest równie okrutna masowa eksterminacja, w scenariuszu Harmacińskiego widziana oczami jednego z więźniów trzymanego w zamknięciu przez najeźdźców. Z zasłoniętymi twarzami, bezimienni żołnierze nie mają żadnego umiaru w zabijaniu, odbierając swoim ofiarom dosłownie wszystko, nie tylko życie, ale też całą godność. Całość jest bardzo płynna i po prostu dobrze zrobiona, jednak największe wrażenie robi właśnie szczegółowe pokazanie wyniszczania obcej rasy, mordowania bez śladu jakichkolwiek emocji po stronie agresorów. Brutalnych i okrutnych opowieści jest mnówsto, ale nie każda potrafi zrobić na czytelniku wrażenie. Ta potrafi. Nie jest ważne, że scenarzysta posługuje się w tym celu bardzo prostymi środkami, ważne, że udało mu się doprowadzić do tego, że czułem się zniesmaczony działaniami Ziemian. Obojętność na pewno nie była czymś, co towarzyszyło mojej lekturze Bólu.

Z kolei rysunki Kamila Boettchera potrafią zrobić wrażenie widoczną ilością pracy włożonej w powstanie komiksu, z drugiej jednak strony kilka rzeczy wymaga dopracowania i daje do zrozumienia, że autor jeszcze nie zdołał w pełni rozwinąć skrzydeł. Trzymam kciuki, bo jego kadry w Bólu wyglądają bardzo ciekawie i na pewno zachęcają do śledzenia dalszej pracy ilustratora. Trzeba także zwrócić uwagę na fakt, że scenariusz nie dawał Boettcherowi wielkiego pola do popisu, na większości stron widać albo identycznych ludzi albo niemal identycznych przedstawicieli niszczonej obcej rasy. W miarę możliwości następnym razem przydałaby się większa różnorodność i może większe skupienie nad szczegółami. Na razie jest dobrze. Warto będzie obserwować rozwój kreski autora.

Ból nie mówi niczego nowego, podobnych opowieści było wiele, tak samo jak tych lepiej zilustrowanych, ale jak na wydany niezależnie komiks dwóch twórców nie posiadających na koncie zbyt wielu komiksów, robi zdecydowanie pozytywne wrażenie. Rzecz na poziomie, nie zawodzi, a nawet zachęca do sięgnięcia po kolejne opowieści Harmacińskiego i Boettchera.

Ból

Scenariusz: Piotr Harmaciński
Rysunek: Kamil Boettcher
Rok wydania polskiego: 1/2012
Liczba stron: 64
Format: A5
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: cz.-b.
Dystrybucja: księgarnie, internet
Wydanie: I
Cena z okładki: 15 zł


blog comments powered by Disqus