Komiks kostiumowy - recenzja pierwszego tomu wydania zbiorczego serii "Bruce J. Hawker"

Autor: Aleksander Krukowski
24 listopada 2014

Bruce J. Hawker to wczesne dzieło Williama Vance'a, artysty występującego tu w podwójnej roli: scenarzysty i rysownika. Jeśli wierzyć historii opowiedzianej przez Jacques'a Pessisa we wstępie, Vance wpadł na pomysł swej postaci podczas rodzinnych wakacji w 1975 roku. Już rok później, w czasopiśmie "Femmes d'aujourd'hui", pojawiły się pierwsze plansze z przygodami młodego brytyjskiego porucznika Królewskiej Marynarki Wojennej. W 1979 Hawker zagościł na dłużej w tygodniku "Tintin", ale w zeszytowej formie zaczął się pojawiać dopiero od 1985 roku. Prezentowane przez Ongrys wydanie ma charakter zbiorczy i grupuje 7 oryginalnych zeszytów w dwa tomy zawierające odpowiednio 3 i 4 zeszyty. W skład pierwszego tomu wchodzą Kurs na Gibraltar, Potępieńcy, Press Gang oraz wspomniany już wstęp Pessisa, który w doskonały sposób nakreśla zarówno historię powstania oraz publikacji komiksu, jak i rzuca nieco światła na pracę autora.

A była to praca niezwykła, eksplorująca duży talent Vance'a ale też wymagająca ogromnych studiów. Bruce J. Hawker to 20-letni dowódca okrętu HMS Lark, służący w brytyjskiej flocie na początku XIX wieku. Fabuła koncentruje się na przygodach Hawkera: jego objęciu dowództwa, początkowych trudnościach ze zdobyciem posłuchu wśród załogi, przegrywanych i wygrywanych potyczkach oraz konsekwencjach politycznych podejmowanych przez niego działań. Ale fabuła nie jest tu najmocniejszą stroną. Pozostaje daleko w tyle za tym, co aktywizuje prawdziwą fascynację Vance'a: za kostiumami, za projektami okrętów, za morskimi bitwami, sztormami i doskonale oddanym tłem socjologicznym romantycznej Anglii.

Zaraźliwą fascynację autora widać zarówno w detalach, jak i objętości tych scen, które je realizują. Odtworzenie autentycznego umundurowania żołnierzy marynarki brytyjskiej i hiszpańskiej sprzed niemal 200 lat nie było łatwe, zwłaszcza w połowie lat 70., kiedy dostęp do źródeł był znacznie trudniejszy, niż obecnie. Jednak William Vance zadał sobie wiele trudu, by jego działo było historycznie wiarygodne. Podobnie w przypadku przedstawianych przez niego okrętów, ich wyglądu i sposobów zachowań na morzu. Za Hawkerem stoją porządne badania i historyczna uważność. Obok detali mamy tu także typowe sceny morskie, czyli bitwy i sztormy. Rozbudowują się one do osobnych mikro-narracji wkomponowanych w całość komiksu. One również zawierają elementy XIX-wiecznej strategii wojskowej oraz demaskują ograniczenia ówczesnej wiedzy technicznej (jak np. problem z przegrzewającymi się działami). Do tego Vance ukazuje rozmaite problemy społeczne wynikające nie tylko z działań wojennych, ale również z powodów wewnętrznego rozwarstwienia społeczeństwa (jak np. "powder monkeys", "prochowe małpki" czyli dzieci, częstokroć siłą zaciągane na okręt, których zadaniem było przynosić proch z ukrytej pod pokładem prochowni do dział).

Bruce J. Hawker jest komiksem historycznym, wojennym i marynistycznym. Łączy ze sobą dbałość o realia historyczne, fabułę osadzoną w czasach konfliktu brytyjsko-hiszpańskiego oraz obszerne opisy morskich przygód i podróży. Robi wrażenie dbałością o detale, choć fabularnie nie zachwyca. Wydaje się, że wykorzystywana przez autora historia stała się jedynie pretekstem do nadania jego studiom plastycznego kształtu. Nie przekreśla to jednak komiksu, który wciąż jest interesujący i na swój sposób wciągający, zwłaszcza dla czytelnika zainteresowanego historią i historyczną wiernością.

Bruce J. Hawker - wydanie zbiorcze, tom 1

Scenariusz: William Vance
Rysunek: William Vance
Tłumaczenie: Jakub Syty
Wydawnictwo: Ongrys
Rok wydania polskiego: 5/2014
Tytuł oryginalny: Bruce J. Hawker Intégrale 1
Wydawca oryginalny: Le Lombard
Liczba stron: 192
Format: 220x295 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolor
ISBN-13: 978-83-61596-39-4
Wydanie: I, zbiorcze
Cena z okładki: 99 zł

Podyskutuj na forum!blog comments powered by Disqus