Nie przebaczaj - 1

okładka
Scenariusz: Kuba Ryszkiewicz
Rysunek: Marianna Strychowska

Projekt komiksu, pierwotnie tytułowanego Cel shading, rysowanego przez Mariannę Strychowską do scenariusza Kuby Ryszkiewicza, który w serwisie crowdfundingowym "Wspieram Kulturę" zebrał fundusze na przygotowanie pierwszych dziesięciu stron mających być zajawką całości, o której opowiada scenarzysta:

Nazywam się Kuba Ryszkiewicz, jestem wykładowcą w Warszawskiej Szkole Filmowej, podcasterem - prowadzę podcast 'Powyżej uszu'. Amatorsko piszę scenariusze. Jeden z nich - 'Gra' zwyciężył ubiegłoroczną edycję scriptfiesty. I wtedy się wszystko zaczęło. Zacząłem pisać coraz więcej, poprawiłem swój warsztat, pisanie nabrało kształtu. Efektem tego był pierwszy szkic 'Cel shading'.

Akcja tego scenariusza osadzona jest w dwudziestoleciu międzywojennym na kresach wschodnich. Wśród źródeł inspiracji zawsze wymieniam filmy Quentina Tarantino, oryginalną trylogię Gwiezdnych Wojen i westerny. I taki właśnie ma być ten komiks. To z jednej strony brutalna historia zemsty, przepełniona magiczną ludowością,  z drugiej ma pokazywać podróż bohatera, jego drogę, zmagania i walkę z silniejszym przeciwnikiem. A to dopiero początek.

Scenariusz został napisany i kiedy czytałem go po raz setny, zdałem sobie sprawę, że szanse by powstał na jego podstawie film są raczej niewielkie. Przede wszystkim wymagałby on dużego budżetu. Bardzo dużego budżetu.

I wtedy pojawił się pomysł na komiks. Rozpisałem konkurs na szkic pierwszej strony komiksu i z nadesłanych prac wybrałem tę, która najbardziej odpowiadała mojej wizji. Jej autorka, Marianna Strychowska, przygotuje teraz pierwsze dziesięć stron komiksu, którymi postaram się zainteresować wydawnictwa.

Powieść graficzna utrzymana w stylistyce mrocznego westernu, którego akcja osadzona jest w realiach dwudziestolecia międzywojennego w Polsce i na Ukrainie. Historia brana jest tu w duży nawias i jest punktem wyjścia, a nie celem.

Komiks nawiązuje do filmów Quentina Tarantino, westernów takich jak Unforgiven czy Deadwood czy japońskich anime jak na przykład Sword of a stranger czy Samurai Champloo.

5/2015
Liczba stron: 80
Format: 160x230 mm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: cz.-b.
Wydanie: I
Cena z okładki: 28 zł


Inne komiksy z serii:

Podyskutuj o tym komiksie na forum!

blog comments powered by Disqus