Moherowy komiks


Premiera komiksu Ksiądz Jerzy Popiełuszko: Cena wolności miała miejsce 25 listopada. Nowela graficzna opisująca ostatni rok życia kapelana "Solidarności" trafiła już do szerokiej dystrybucji, w związku z czym pojawiają się liczne informacje i recenzje tej publikacji w mediach. Na ogół opinie  są przychylne temu wydaniu, podkreślają jego pionierski charakter, wartości edukacyjne, wierność przedstawienia opisywanych czasów i atrakcyjne opracowanie graficzne.

"...Autorzy zadbali o realizm. Jest obecny w rysunkowej konwencji i opartym na faktach, ale i domysłach scenariuszu..." pisze "Rzeczpospolita". "...Komiks (...) przedstawia Popiełuszkę jako głęboko wierzącego i odważnego człowieka, a nie posągowego świętego..." zauważa recenzent "Gazety Wyborczej". Zarzuty dotyczą głównie zbyt małej objętości komiksu. "...Temat niełatwy, lecz autorzy wychodzą z tej próby obronną ręką, choć album jest krótki (...)..." – ocenia "Ozon".

Jako, że komiks dotyczy najnowszej historii Polski, stał się on podstawą do dyskusji na temat przedstawiania i popularyzowania w ten sposób wiedzy historycznej wśród Polaków, szczególnie młodszego pokolenia, które – jak wynika z przeprowadzonych badań – ma niewielka wiedzę na temat współczesnej historii swego kraju. "...Był to jeden z najbardziej wyczekiwanych komiksów tego roku..." stwierdza Mariusz Czubaj na łamach "Polityki" i dodaje, że autorzy "...postawili na faktograficzną wierność...". Publikację ocenia jako poprawną, lecz zarzuca jej iż "...dominuje chęć odtwarzania zdarzeń, miast ich przetwarzania".

Komiks o morderstwie księdza Popiełuszki ukazał się w szczególnym dla Polski okresie po wyborach parlamentarnych i prezydenckich, zaledwie na początku działania nowego rządu stworzonego przez zwycięską partię Prawo i Sprawiedliwość. Z trybuny sejmowej lider PO Donald Tusk wspomniał o "moherowej koalicji". Termin ten na grunt komiksowy przeniósł Kamil Śmiałkowski, nazywając komiks o księdzu Popiełuszko "moherowym komiksem". Dyskusję na temat tego komiksu, toczoną głównie przez jego krytyków, można śledzić w internecie na stronach Nowej Gildii pod adresem: http://www.forum.gildia.pl/viewtopic.php?t=15638.

 

Ksiądz Jerzy Popiełuszko: Cena wolności

Scenariusz: Maciej Jasiński
Rysunek: Krzysztof Wyrzykowski
Wydawnictwo: Zin Zin Press
Rok wydania polskiego: 11/2005
Liczba stron: 32
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: cz.-b.
Dystrybucja: saloniki, księgarnie
ISBN: 83-919837-8-1
Wydanie: I
Cena z okładki: 14,90 zł

Podyskutuj na forum!
blog comments powered by Disqus