"City Stories. Kadry i ramki: rosyjsko-polskie konfrontacje komiksowe" – recenzja albumu

Autor: Paweł Olejniczak
5 stycznia 2017

Jak Rosjanin z Polakiem

City Stories to projekt, którego początki miały miejsce ponad dziesięć lat temu. Jego założenie jest niezwykle proste – co roku do Łodzi zapraszanych było kilku twórców komiksowych z wybranego kraju, którzy po krótkim pobycie i odbyciu warsztatów z polskimi artystami mieli stworzyć krótkie historie związane z miastem. Zawierająca je antologia zwyczajowo wychodziła na kolejnej edycji Międzynarodowego Festiwalu Komiksu. Tym razem City Stories miało jednak odmienny przebieg, gdyż to polscy artyści udali się do Petersburga, by wraz z rosyjskimi kolegami stworzyć zbiór dotyczący tego historycznego miasta, leżącego na wielu wyspach.

Połączeni w dwunarodowościowe zespoły stworzyli osiem krótkich historii, których akcja odbywa się w Petersburgu, lub w znaczny sposób się do niego odnosi. Od dwóch jednostronicowych anegdotek stworzonych przez Piotra Kasińskiego i Pawła Timofiejuka razem z Marią Bogatową (ostatnia dwójka stworzyła również opowieść o rosyjskim rysowniku komiksów w latach socjalistycznych), przez baśniową opowieść napisaną przez Timofiejuka z oprawą graficzną Julii Nikitinej, aż do melancholijnej historii do scenariusza Nikitinej, a zilustrowanej przez Grzegorza Pawlaka. Wszystkie one przez swoją ulotność nie mają na celu pokazać życia w nadbałtyckiej metropolii, lecz jakieś jedno, konkretne wrażenie z nim związane. Tak samo wyglądają przygody rosyjskich astronautów spółki Timofiej Mokijenko (fabuła) i Barbara Okrasa (klimatyczna grafika), nowelka dotycząca związku kotów z Ermitażem (Timofiejuk i Olga Ławrientjewa), a także zamykające zbiorek opowiadanie fantastyczne, wymyślone przez Kasińskiego, a rysowane przez Nikitinę.

Doświadczeni twórcy pokazali, że można stworzyć całą gamę fabuł dotyczących jednego miasta – od w pełni historycznych i bazujących na prawdziwych wydarzeniach z przeszłości, aż do science-fiction, nie mających nic wspólnego z rzeczywistością. Liczy się nie to, co zapisane na kartach podręczników, ale to, w jaki sposób ludzie odbierają dane miejsce. Ich odczucia, wspomnienia i lęki z nim związane. To one tworzą klimat, a nie budynki czy ulice. To mieszkańcy miasta są nim, nie ich domy. I to ich historie tworzą opowieści zawarte w Kadrach i ramkach.

Co prawda antologie tworzone na jeden, wybrany temat zwykle nie są niczym świeżym ani innowacyjnym – i o jedenastym zbiorze City Stories również trudno to powiedzieć. Jednak dzięki zmianie formuły, czyli wyjściu z Łodzi na świat, znacznie poprawiła się jakość projektu. Dziesięć lat tworzenia komiksów o jednym mieście, często przez – przynajmniej częściowo – powtarzające się ekipy sprawiały, że lektura kolejnych zbiorów często stawała się męcząca. Petersburg dodał całości choć drobny powiew nowości, a także sprawił, że najnowszy zbiorek czyta się szybko i przyjemnie. Dzięki niemu można również poznać uczucia osób, które choć na chwilę zawitały do grodu Piotra I.

City Stories - 11 - Kadry i ramki: rosyjsko-polskie konfrontacje komiksowe

Scenariusz: Piotr Kasiński, Timofiej Mokijenko, Julia Nikitina, Paweł Timofiejuk
Rysunek: Maria Bogatowa, Julia Nikitina, Barbara Okrasa, Grzegorz Pawlak (II), Olga Ławientjewa
Okładka: Marek Skotarski
Tłumaczenie: Paweł Timofiejuk
Wydawnictwo: Stowarzyszenie Twórców "Contur"
Rok wydania polskiego: 10/2016
Liczba stron: 164
Format: 190x240 mm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 9788394053338
Wydanie: I
Cena z okładki: 30 zł


blog comments powered by Disqus