Randka w ciemno - recenzja albumu "COMIX'sage"

Autor: Rafał Pawłowski
13 października 2009

COMIX'sage to cztery krótkie opowieści będące efektem wystawy, która miała miejsce pół roku temu w łódzkim Muzeum Włókiennictwa. Przygotował ją wraz ze swoimi studentami i absolwentami dr hab. Gabriel Kołat, prowadzący na Akademii Sztuki Pięknych w Łodzi Pracownię Rysunku, Ilustracji i Komiksu. Jak podkreślają twórcy, wydany drukiem tom to jednocześnie komiks i zarazem katalog wystawowy.

Jak na katalog przystało album jest dopracowany od strony edytorskiej. Kredowy papier i twarda oprawa dają poczucie obcowania z wydawnictwem niepozbawionym ambicji, skierowanym do grona znawców i koneserów sztuki komiksu. Niestety opakowanie nie niesie za sobą adekwatnej treści. Jeśli uprzemy się, by, zgodnie z wolą autorów, spojrzeć na COMIX'sage przez pryzmat katalogu, to brak w nim niestety, klasycznego dla katalogów, wprowadzenia wyjaśniającego ideę wystawy i jej następstwa. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby zawartość albumu broniła się samodzielnie. Niestety to udaje się zaledwie połowicznie.

Z czterech opowieści graficznych, jakie znalazły się w COMIX'sage'u, warto zwrócić uwagę na wywiedzione z klasycznej definicji komiksu Absurdalia Wojciecha Prokopa i Wniebobranie Daniela Bauma. Autorskie wizje plastyczne służą opowiedzeniu scenariuszowych historii jednocześnie jednak zachowując swą autonomię. Z kolei odwołujący się do schizofrenicznych zaburzeń Morbus Bleuleri to połączenie abstrakcyjnego malarstwa Daniela Gembusa z poetyckim tekstem Agnieszki Popławskiej. W realizacji tej dostrzec można interesujący potencjał artystyczny, choć wydaje się, że akurat komiks nie jest dla niego najlepszą formą wyrazu. Twórczość Gembusa wręcz prosi się o ożywienie w przestrzeni, uwolnienie z "dusznego futerału" okładki. COMIX'sage otwiera DZIENNIK niedoopisany - praca Gabriela Kołata będąca, opatrzonym komentarzami, wyimkiem ze szkicownika profesora. To zdecydowanie najsłabsza propozycja w albumie. Wtórna plastycznie, do bólu akademicka i miejscami, mniej lub bardziej świadomie, ocierająca się o kicz. Za jej podsumowanie niech wystarczy parafraza jednego z zapisków Kołata "Jest dużo nienarysowanych komiksów. To co w nich najpiękniejsze i niezrównane zawiera się w tym, że są jeszcze nienarysowane". DZIENNIK niedoopisany niestety zaistniał.

Wszyscy autorzy COMIX'sage'u to debiutanci na komiksowej scenie. Lektura ich wspólnego albumu ma w sobie coś z nie do końca udanej randki w ciemno. Wrażenia są mieszane, a ochota na powtórne spotkanie raczej nikła. Ale kto wie. Być może przy dalszym poznaniu czekać nas będzie miłe rozczarowanie...

COMIX'sage

Scenariusz: Daniel Baum, Daniel Gembus, Gabriel Kołat, Krzysztof Obara, Wojciech Prokop
Rysunek: Daniel Baum, Daniel Gembus, Gabriel Kołat, Krzysztof Obara, Wojciech Prokop
Okładka: Gabriel Kołat, Krzysztof Obara
Wydawnictwo: Afres
Rok wydania polskiego: 10/2009
Liczba stron: 60
Format: A4
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 978-83-928780-0-1
Wydanie: I
Cena z okładki: 49,00 zł


blog comments powered by Disqus