Ostatni seans w kinie Corso

okładka
Scenariusz: Maciej Pałka
Rysunek: Maciej Pałka

Komiks ten powstał dzięki Stypendium Prezydenta Miasta Lublina. Inspiracją do jego stworzenia były odnalezione podczas remontu jednej z kamienic materiały archiwalne w postaci szklanych negatywów, które trafiły do Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN" i Izby Drukarstwa Domu Słów. Zarejestrowany na nich został przedwojenny Lublin, co zainspirowało Autora do stworzenia historii osadzonej w tym mieście w latach 30. XX wieku.

- Wspólnie z żoną wymyśliliśmy wcześniej fikcyjną postać fotografa, który chodziłby po mieście z aparatem na szklane negatywy i robił zdjęcia przedwojennego Lublina – mówi Autor komiksu.

By historię opowiedzieć w bardziej interesujący i wiarygodny sposób, rozpoczęły się poszukiwania dodatkowych materiałów źródłowych. Ich odnalezienie w dużej ilości okazało się sukcesem, ale jednocześnie skomplikowało i wydłużyło czas pracy nad scenariuszem, a następnie oprawą graficzną komiksu.

- To był ogromny materiał. Siedziałem nad tym, łamałem sobie głowę i wyrzucałem, wyrzucałem kolejne wątki i pomysły. W końcu wyrzuciłem nawet dialogi – mówi. – I to dopiero okazało się wyzwaniem!

Lubelskie kino "Corso" było kinem kultowym. Budynek przy ul. Radziwiłłowskiej 3 miał być pierwotnie wrotkowiskiem. Kiedy dostosowano go na potrzeby kina miał ok. tysiąca miejsc siedzących, z balkonami włącznie. Można było zobaczyć w nim na przykład Władczynię dżungli, Dwóch mężów pani Vicky i Trzy niewiniątka reklamowane afiszem: "Tempo! Humor! Sensacja!".

To tu pokazano po raz pierwszy w Lublinie film kolorowy oraz filmy trójwymiarowe, na które widzowie wraz z biletami otrzymywali czerwono-zielone okulary. "Corso" zostało zniszczone przez bomby w 1944 roku.

Komiks można przeczytać w całości on-line na tej stronie.

[na podst. info. "Kuriera Lubelskiego"]

10/2017
Format: cyfrowy
Druk: cz.-b.
Wydanie: I, cyfrowe

Inne komiksy z serii:


blog comments powered by Disqus