Artykuł "Corto Maltese: Corto Maltese na Syberii"

Autor: Jax

Treść: poszukiwacz przygód Corto Maltese trafia do Hong Kongu w czasie rozwoju rewolucji bolszewickiej w Rosji. Syberia oraz tereny Mongolii i Mandżurii stają się przedmiotem rywalizacji o wpływy przeróżnych sił: chińskich 'panów wojny', narodowych grup etnicznych, bolszewików, 'białych', Japonii, sił sprzymierzonych (USA i Wielkiej Brytanii), sekt religijnych i kryminalnych. Te same grupy rywalizują o pociąg pancerny, zawierający carskie skarby, będący pod kontrolą admirała Kołczaka, dowódcy sił 'białych' na Syberii. Zlecenie zdobycia skarbu przyjmuje też Corto Maltese. W niebezpiecznej wyprawie pomaga mu jego dobry znajomy, bezwgzlędny mnich - Rasputin.
Fabuła jak na klasyczną i słynną serię zaskakuje in minus. Cała nabożność wobec serii znika, gdy śledzi się kolejne niewiarygodne zdarzenia, naciągane rozwiązania fabularne, uproszczenia i schematy, maksymalne naiwności itd. (wszystko rodem z serii Przygody Tintina - ale w tamtej serii stanowi to jej sens i esencję, więc jest usprawiedliwione). Nawet mające być siłą komiksu spotkania Corto Maltese z postaciami historycznymi są dość schematyczne a ich dialogi nieciekawe. Corto Maltese ma być lekko tajemniczy i enigmatyczny - i jest taki aż za bardzo (tak, że nie wydaje się wiarygodny). Jedyną postacią z krwi i kości jest mnich Rasputin - postać żywa, ciekawa i niejednoznaczna, a przede wszystkim intrygująca i przekonująca. Pozytywne elementy też istnieją (choć w mniejszości) - poza Rasputinem są to: obecne gdzieniegdzie elementy poetyki, nostalgii, zadumy i refleksji, stosunkowo sprawna narracja (powodująca, że mimo wszelkich naiwności komiks czyta się bez większego bólu; choć w obrębie kilku scen czytelność narracji wyraźnie szwankuje) i tło historyczne (rzetelne, oparte na bardzo dobrych źródłach, pozwalające poznać epokę w danej przestrzeni geograficznej).
Rysunek czarno-biały, sprawny, operujący niby dość prostymi (nieraz niedbałymi) środkami, ale świadomie utrzymany w swej konwencji i realizujący założone cele: czyli głównie czytelny przekaz akcji - ale i przekaz elementów poetyckich, refleksyjnych jest bardzo dobry. Bardzo uproszczone tła lub czasami nawet w ogóle ich brak to również całkowicie świadomy i podporządkowany celowi osiągnięcia rysunkowej syntezy ('odrysunkowienia', jak pisze w przedmowie Guido Fuga) wybór. Zgrzytem są rysunki pociągów pancernych wykonane niezwykle precyzyjnie (wręcz fotograficznie) przez wspominanego Fugę (na zlecenie Pratta oczywiście), zbytnio jednak kontrastujące ze swobodnym i uproszczonym rysunkiem Pratta - a jest tych pociągów od diabła. Inną wadą jest nierówny poziom rysunków Pratta: szczególnie pod koniec pojawia się szereg kadrów wyraźnie jeszcze bardziej niedbałych i swobodnych niż te prezentowane w większości albumu. Rysunek (a szczególnie prezentacja postaci) paradoksalnie najbardziej mi przypomina mi Coutoo Andreasa. A przecież to *kompletnie* różny komiks.
Wydanie bardzo solidne: okładka z pseudoobwolutą, dwie przedmowy (w tym jedna bardzo wyczerpująca, rzucająca światło na przedstawione w komiksie czasy i ich autentyczne zdarzenia, miejsca oraz postacie), mapa (fakt, że dość marna, bo bez wielu komiksowych lokacji, za to z innymi, nie występującymi w komiksie) i generalnie dobre wrażenie.
Podsumowując: mimo wszelkich wad i lekko wyczuwalnej archaiczności jest to pozycja godna polecenia. Zarówno ze względu na legendarność serii i jej klasyczny charakter, jak i pewne pozytywne elementy, zarówno te o podłożu poetyckim jak i historycznym. Ale mit o genialności serii legł dla mnie w gruzach (jak na razie) - za dużo taniej (tandetnej) awanturniczości a za mało polotu, finezji, niejednoznaczności.

Corto Maltese - 6 - Corto Maltese na Syberii

Scenariusz: Hugo Pratt
Rysunek: Hugo Pratt
Tłumaczenie: Monika Gurgul
Wydawnictwo: Post
Rok wydania polskiego: 2/2004
Tytuł oryginalny: Corto Maltese en Sibérie
Wydawca oryginalny: Casterman
Rok wydania oryginału: 1974
Liczba stron: 120
Format: A4
Oprawa: miękka z zakładkami
Papier: matowy
Druk: cz.-b.
ISBN: 83-919142-1-6
Cena z okładki: 31,40 zł

Podyskutuj na forum!
blog comments powered by Disqus