Kto kradnie miód? - recenzja komiksu "Lis, ule i miodowe kule"

Autor: Jerzy Łanuszewski
2 października 2013

Z uli Pszczelego Królestwa ktoś wykrada miód. Z pomocą zrozpaczonym owadom przychodzi detektyw Miś Zbyś i jego wierny, choć marudny pomocnik Borsuk Mruk. W czasie dochodzenia dwaj bohaterowie przeżyją najróżniejsze przygody – m. in. lot balonem i przejażdżkę na pancerniku, by wreszcie dorwać chytrego złodziejaszka.

Lis, ule i miodowe kule jest komiksem wydanym w imprincie Krótkie Gatki – pod tym szyldem Kultura Gniewu publikuje albumy dla dzieci. Prosta, zabawna historia na pewno przypadnie do gustu wielu maluchom. Akcja komiksu toczy się wartko, a dialogi są nieskomplikowane i całkiem zgrabne. Mimo że świat przedstawiony w komiksie wygląda sympatycznie, to zamieszkujące go stworzonka nie są przesłodzonymi ideałami. Mają swoje humory oraz przywary, które scenarzysta i rysownik ukazują w subtelny sposób.

Komiks Macieja Jasińskiego i Piotra Nowackiego nie jest przeznaczony dla wszystkich. To nie jest jedna z tych bajek, które cieszą i małych i dużych. Stworzony został z myślą o bardzo małych dzieciach i ich rodzicach. Jako taki sprawdza się znakomicie – przygody dwóch futrzastych detektywów to doskonały komiks do wspólnego czytania. Sprawdzi się też jako książeczka do nauki składania liter.

Również sposób prowadzenia historii jest dostosowany do najmłodszych. Komiks składa się z dużych kadrów, a teksty zostały ograniczone do minimum. Dodatkowo, w komiksie są trzy dwustronicowe plansze ­– panoramy lokacji, odwiedzanych przez detektywa i jego pomocnika, gdzie dziecko może poćwiczyć spostrzegawczość, szukając złodzieja.

Łagodna, miękka kreska sprawia, że cały świat gadających zwierzaków robi wrażenie przyjaznego, zachęcającego do zabawy. Piotr Nowacki ma doświadczenie w podobnej stylistyce i to widać – jego linie są bardzo swobodne, a jednocześnie dokładne. Postaci bohaterów, mimo że stworzone oszczędnymi środkami, są na tyle charakterystyczne, że po wyglądzie można odgadnąć ich najważniejsze cechy. Kolory, nałożone przez Norberta Rybarczyka są ładne, chociaż miejscami wydają mi się trochę zbyt krzykliwe. Cóż, dzieciom pewnie bardziej się spodobają.

Album Lis, ule i miodowe kule sprawia wrażenie pozycji, która z pewnością ucieszy najmłodszych czytelników. Śledząc śledztwo misia i borsuka, dzieciaki będą się świetnie bawić i jednocześnie wyrabiać sobie komiksowy gust. To doskonały pomysł na prezent dla malucha – czy to własnego, czy też należącego do krewnych lub znajomych.

Detektyw Miś Zbyś na tropie - 1 - Lis, ule i miodowe kule

Scenariusz: Maciej Jasiński
Rysunek: Piotr Nowacki
Kolor: Norbert Rybarczyk
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
Rok wydania polskiego: 8/2013
Liczba stron: 48
Format: 165x230 mm
Oprawa: twarda
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 978-83-60915-82-0
Wydanie: I
Cena z okładki: 39,90 zł

Podyskutuj na forum!blog comments powered by Disqus