"Diosamante" – druga recenzja komiksu

Autor: Jerzy Łanuszewski
2 września 2016

Oświecenie dla złej królowej

Diosamante to okrutna i pyszna (aż do przesady) królowa, której ulubioną rozrywką jest oglądanie jak jej poddani nawzajem się zarzynają. Na początku każdego roku organizuje turniej, w którym mężczyźni walczą na śmierć i życie – zwycięzca zyska prawo dzielenia łoża z monarchinią. Pewnego dnia Diosamante odkrywa, że (uwaga, uwaga!) w jej państwie źle się dzieje i kraj ma duże szanse na sromotną porażkę z hordą barbarzyńców. Tymczasem w pobliskiej Sarabbie, pod panowaniem dobrego króla Urbala wszystkim żyje się dobrze, a kraina rozkwita. Diosamante rusza więc by zamordować tego, który ośmiela się być lepszym od niej. Jednak kiedy staje przed obliczem Urbala, zostaje porażona jego dobrocią i postanawia zmienić się, by stać się go godną. Rozpoczyna się jej ścieżka ku oświeceniu.

Tematy krążące wokół religii i mistyki to nie pierwszyzna u Alejandro Jodorowsky’ego. Prawie każdy jego komiks w jakiś sposób związany jest z nimi w mniejszym lub większym stopniu. Diosamante bardzo szybko można rozpoznać jako opowieść inicjacyjną. Protagonistka napotyka na swojej ścieżce kolejne próby, każda z nich zbliża ją ku upragnionej przemianie. Chilijski autor stara się tu stworzyć coś na kształt pop-mitu – klei wątki znane z wielu systemów religijnych oraz mitologii i przedstawia je w scenerii rodem z bardzo tanich powieści fantasy. Autor bawi się kiczem i doprawia fabułę porcją new-age’owych naleciałości, przedstawiając stare legendy tak, by były zrozumiałe dla współczesnego czytelnika.

To prosta historia o prostym przekazie, która niestety nie zachwyca. Pod względem formalnym nie można jej za wiele zarzucić – jest dobra, interesująca, ale po scenarzyście można się spodziewać czegoś dużo lepszego. Stopnie inicjacji Diosamante nie wypadają zbyt oryginalnie, a sceny które mają szokować są przewidywalne – autor już do podobnych motywów przyzwyczaił. Z całego albumu najbardziej zapada w pamięć wstęp, w którym Jodorowsky opisuje swoją relację z rysownikiem. Jest tam po prostu uroczy.

Album wydany przez Scream Comics składa się z dwóch części – pierwsza to opowieść o tytułowej Diosamante i jej drodze do oświecenia, drugą zawiera: początek niedokończonego komiksu Dzieci Diosamante i garść szkiców Gala. Prace nad dalszym ciągiem przerwała śmierć Gala, jednak pierwsza część może być traktowana jako zamknięta całość. Plansze z drugiej to właściwie tylko dodatek, bez którego główna fabuła może się z obyć.

Rysunki Gala robią spore wrażenie swoją szczegółowością. Ich eklektyzm znakomicie odpowiada temu, co w warstwie fabularnej robi Jodorowsky. Artysta wybornie łączy elementy wywodzące się z różnych kultur (m. in. z Chin, Indii, Mezopotamii), a także umiejętnie je wyolbrzymia oraz okrasza pulpowymi motywami, tworząc rzeczywistość bogatą i fascynującą. Gorzej wychodzą mu postacie ludzkie. Są mało różnorodne, a gładkość ich skóry sprawia, że przypominają manekiny. Nie jest to aż tak ważne – ostatecznie w komiksie występują raczej archetypy niż pełnokrwiste postacie, więc ich nijakość jest usprawiedliwiona.

Diosamante w żaden sposób nie można nazwać najlepszym komiksem Jodorowsky’ego, daleko mu do Incala czy Szalonej z Sacre-Coeur. Wprawdzie pierwszą część można czytać jako kompletną opowieść, ale mam wrażenie (sądząc po streszczeniu kolejnych rozdziałów), że historia wiele by zyskała na rozwinięciu. Jeśli ktoś nie miał wcześniej do czynienia z twórczością chilijskiego artysty, to album może mu się spodobać, bardziej zaznajomieni z jego dorobkiem mogą odnieść wrażenie, że pisarz po raz kolejny mówi o tym samym.

Diosamante

Scenariusz: Alejandro Jodorowsky
Rysunek: Jean-Claude Gal
Wydawnictwo: Scream Comics
Rok wydania polskiego: 2/2016
Tytuł oryginalny: Diosamante: La passion de Diosamante
Wydawca oryginalny: Les Humanoïdes Associés
Rok wydania oryginału: 1992
Liczba stron: 96
Format: 240x320 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 9788365454003
Wydanie: I
Cena z okładki: 69 zł
Materiały powiązane:blog comments powered by Disqus