Bo w nas jest róż! - recenzja komiksu "KEFT: Drużyna Niesamowitych Cweli"

Autor: Zachary Zepsuty
24 listopada 2011

W ostatnich latach można odnotować znaczny wzrost liczby twórców komiksowych, z czego znaczna grupa to utalentowani, pełni pasji i pomysłów, dojrzewający artyści. Najczęściej kluczem do końcowego sukcesu (o ile można mówić o sukcesie w odniesieniu do niszowej gałęzi sztuki, jaką niestety w naszym kraju jest komiks) jest wzmożona aktywność na rynku wydawniczym. Trampoliną do kariery może być wydanie własnego zina. Czy w przypadku twórców Drużyny Niesamowitych Cweli mamy do czynienia ze spektakularnym zwycięstwem?

Pięść, Zajebisty Gościu, Wrzos z grupą tajemniczych, sympatycznych stworków Keftów, A'doom oraz lider tej niekwestionowanej trupy superbohaterów, niejaki The Gimp to członkowie (dobór słowa w tym przypadku, jak najbardziej uzasadniony) niezbyt rozgarniętej Drużyny Niesamowitych Cweli. Panowie oprócz tego, że walą pięściami, bądź łopatą kogo tylko popadnie, z niewyjaśnionych powodów kochają kolor różowy. Ich głównym przeciwnikiem jest inna, specyficznie wyglądająca grupa przebierańców i odszczepieńców o piorunującej nazwie Kongregacja Pieprzonych oszustów i jednego smutnego ............... (wstawić wulgarny wyraz na "s"). W pierwszym numerze ich osobliwych przygód, DNC ponadto zmierzą się z gigantycznymi robotami oraz pandą komunistą (sic!). Trzeba przyznać: prezentowane w komiksie walki są zilustrowane w dynamiczny i efektowny sposób.

KEFT: Drużyna Niesamowitych Cweli to swoista zabawa konwencją komiksu superbohaterskiego, którego idea (walka ze złem i niesprawiedliwością) została ukazana w krzywym zwierciadle z właściwym dodatkiem groteski i surrealizmu. Twórcy zina nie stronią od przekleństw, wulgaryzmów oraz udanej żonglerki ogranymi motywami, choćby walka gigantycznych botów w stylu Power Rangers. Komiks, mimo iście kartonowych obrazków i różowej kolorystyki przeznaczony jest przede wszystkim dla dorosłego czytelnika, o czym jego pomysłodawcy powiadamiają już na smakowitej okładce.

Recenzowany zin zespołu zdolnych artystów (Brzozo, Skarża, Zbroj, Panrac i Kordian) skrzy się od wisielczego humoru, akcji i rozśmieszających do łez haseł. Ciekawie prezentują się także krótkie nowele, a w szczególności Fortepian Szopena z A'doomem w roli głównej. Z niecierpliwością czekam na więcej. Jestem jak najbardziej na - tak!

Ocena: 7/10

[DNC] - 1 - KEFT: Drużyna Niesamowitych Cweli

Scenariusz: Kordian, Jacek Kuziemski, Panrac, Jan Skarżyński, Zbroj
Rysunek: Jacek Kuziemski, Panrac, Jan Skarżyński, Zbroj
Rok wydania polskiego: 10/2011
Liczba stron: 44
Format: A5
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: cz.-b.
Dystrybucja: własna, sklepy specjalistyczne
Wydanie: I
Cena z okładki: 10 zł


blog comments powered by Disqus