"Doktor Strange: Początki i zakończenia" - recenzja komiksu

Autor: Tomasz Nowak
12 lipca 2017

Dziwnego początki na nowo

W pierwszym albumie z nowego cyklu Klasyka Marvela wydawnictwo Egmont Polska postanowiło przybliżyć nam Dr Strange'a. I dobrze, że nie po raz kolejny jakiegoś Spider-Mana czy innego supertopowego (i supertypowego) bohatera. Dzięki temu powiało świeżością i tajemniczością zarazem. Bo któż nie byłby ciekawy skąd biorą się superbohaterowie? Zwłaszcza tak magnetycznie magiczni jak Doktor?

Początki i zakończenia z jednej strony to historia prosta do bólu, ale dzięki temu atrakcyjna dla nieobeznanych w niuansach Marvelowego uniwersum. Atutem jest także to, że stoi za nią dobrze rozpoznawalny maestro Straczynski. Biorąc na warsztat postać enigmatyczną, stworzoną ponad cztery dekady wcześniej przez spółkę Steve Ditko i Stan Lee, nadał jej on sznyt nowoczesności.

W jego ujęciu Stephen Strange jest typowym nowobogackim snobem, zagubionym w pustym świecie fizycznych doznań. Tutaj miejsce na szczycie zajmują wyłącznie ci, którzy nie liczą się z nikim i z niczym. Reszta świata niewarta jest uwagi. Zaś konstrukcja scenariusza pozwala wniknąć w głąb istoty takiego myślenia i bytowania, a także w jego słabe punkty.

Początki i zakończenia ukazują, zgodnie z tytułem, wiele sytuacji, będących otwarciem i finałem różnych zdarzeń, mających okazać się dla życia Strange'a niezwykle istotnymi. Na wstępie poznajemy młodego adepta, a następnie mistrza sztuki medycznej, który stając przed życiowymi wyborami nie kieruje się altruizmem. Nie wie jednak, jakie naprawdę posiadł zdolności i jakie niesie to konsekwencje. I tak, aż do jednego z „końcówˮ pozostaje nieświadom własnego uwikłania w rzeczywistość znacznie rozleglejszą niż świat materialny.

Stephen to wręcz archetypiczny przykład człowieka sięgającego krańców egoizmu, a następnie spadającego poza nimi w dół, by przeobrazić się w kogoś nowego, lepszego. Mimo tego zbudowana wokół niego już ponad dekadę temu opowieść wciąga. Przesiąknięta jest aurą tajemniczości wyrastającej z egzotyki Dalekiego Wschodu, choć ta pozbawiona dziś jest już aż takiego blichtru, jak w epoce dzieci kwiatów, kiedy rodziła się postać Strange'a. Stąd też twórcy nowego komiksowego remake'u zrezygnowali z koncentrowania się na magii i mistycyzmie na rzecz pogłębionej psychologii,

Droga Stehphena ku przeznaczeniu naznaczona jest przeszkodami. Od jego niewiary, poprzez niewiarę innych w niego, aż po zwykłą małostkowość ludzkiej kondycji, która może przynieść wielkie problemy. I to głównie doktor, a dopiero potem jego moce są rdzeniem, wokół którego rozwija się dynamiczna akcja. To wyraźny ukłon w stronę dzisiejszego czytelnika, którego niewątpliwie „remasterˮ Straczynskiego ma do serii przywabić. Z drugiej strony atrakcyjny jest już sam fakt, że za mocami Strange'a nie stoi typowy zestaw lateksów i potężne muskuły. Tę jego odrębność Marvel podkreśla zresztą na każdym kroku (choćby w Wojnie domowej).

W dobrej recepcji odmienionej i cokolwiek uproszczonej wersji Doktora pomagają zgrabne rysunki Brandona Petersona. Choć „wyglancowaneˮ komputerowo barwami Samm Barnes zachowały rys indywidualności. Znów zadziałała magiczna odrębność Strange'a jako postaci. Nie przeszarżowane, aplikowane z umiarem motywy nadnaturalne i nadprzyrodzone starcia wnoszą pomiędzy dominujące wątki inner space specyficzne smaczki.

Decyzja o wydaniu zbioru Doktor Strange. Początki i zakończenia miała oczywisty związek z kinową premierą adaptacji filmowej komiksu. Ale nic w tym złego, skoro dzięki temu możemy odkryć albo poznać bliżej jedną z ciekawszych, a jednocześnie bardzo słabo dotąd spopularyzowaną u nas postać. Czy komiks i film to zmienią, czas pokaże. Niezależnie od tego ze Stephenem Strangem warto zaznajomić się bliżej.

Doktor Strange - Początki i zakończenia

Scenariusz: Joe Michael Straczynski
Rysunek: Brandon Peterson
Tłumaczenie: Marek Starosta
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania polskiego: 10/2016
Tytuł oryginalny: Doctor Strange: Beginnings and Endings
Wydawca oryginalny: Marvel Comics
Rok wydania oryginału: 2005
Liczba stron: 144
Format: 170x260 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 9788328118430
Wydanie: I
Cena z okładki: 69,99 złblog comments powered by Disqus