Dragon Ball

"Dawno dawno temu, za górami, za lasami mieszkał sobie Son Goku. Naiwny malec o czystym sercu i potężnej sile. Pewnego dnia spotyka on Bulmę, która poszukuje Smoczych Kul. Są to magiczne kule, które, gdy zebrać komplet czyli 7 sztuk, potrafią wywołać Shenlonga - smoczego boga, który spełnia jedno życzenie. Son Goku i Bulma wyruszają na pełne przygód poszukiwania Smoczych Kul, w lokalizacji których pomaga Smoczy Radar".

Dragon Ball Akiry Toriyamy to jeden z największych hitów w historii mangi, który w samej tylko Japonii przekroczył nakład 100 milionów egzemplarzy! Swój pierwowzór czerpie ona z chińskiej legendy o małpim królu, zmiksowanej z pomysłami rodem z filmów typu kung-fu i slapstickowej komedii. Komiks w formie serialu ukazywał się na łamach magazynu "Shonen Jump" od 1985 roku przez dziesięć lat, a ostatni odcinek ukazał się w 25 numerze "Jumpa" w 1995 roku. Postać głównego bohatera, Son Goku stała się ambasadorem mangi poza Japonią, a w planach Japońskiego Ministerstwa Oświaty jest wykorzystanie komiksu w podręcznikach dla dzieci z podstawówki.

Poza tym na bazie mangi powstały trzy seriale animowane: Dragon Ball (1986-1989), Dragon Ball Z (1989) i Dragon Ball GT (1996). W sumie złożyło się nań 508 odcinków! Do galerii należy jeszcze doliczyć siedemnaście animowanych filmów kinowych, odcinki specjalne oraz niskobudżetowy film fabularny wyprodukowany w Hong Kongu Xin qi long zhu shen long de fu sho (tytuły angielskie: Dragon Pearl / Dragonball, reż. Joe Chan, Leung Chung, 1989).

Tomasz 'GATO' Gawroński - Manga.com.plblog comments powered by Disqus