Poczytajcie i… zobaczcie! - recenzja komiksu "Mistrzowie! Drużyna Marzeń"

Autor: Tomasz Nowak
14 stycznia 2013

Niegdyś za topowe marketingowe "fabryki" w świecie sportu uchodziły Real Madryt, Manchester United czy Arsenal Londyn. I pewnie nadal nieźle im się wiedzie, ale wszystkie te firmy bledną, przynajmniej w Polsce, w cieniu oprawy, jaką posiadł FC Barcelona. Klub z Katalonii otacza misterna układanka gadżetów, wśród których ostatnimi laty pojawiło się również sporo książek. W tym kontekście wydany niedawno komiks wydaje się krokiem naturalnym - elementem dotychczas wręcz brakującym do całości. Czas młodemu pokoleniu powiedzieć w przystępny sposób parę słów o magikach z Camp Nou.

Opublikowani przez SQN Mistrzowie! to część projektu stworzonego w 2009 roku pod hasłem Barça Toons. Jego najważniejszą cześć stanowią animowane filmiki, w których występują rysunkowe postaci graczy zespołu, ukazujące największe sukcesy zespołu, ale również znanych z boiska bohaterów przeżywających proste przygody w rozmaitych kontekstach kulturowych czy nawiązujące do kolejnych okazji i świąt. Albumy (bodajże dotąd sześć) wydawane w ramach tego projektu, firmowanego oczywiście oficjalnie przez FCB, stanowią swoisty przerywnik, ale też podsumowania fragmentów serii.

Tom opublikowany w naszym kraju jako pierwszy to ukazana na ponad czterdziestu stronach opowieść Magicznej Piłki, która z pomocą Pepa Guardiole oprowadza czytelnika po całej, liczącej ponad 110 lat, historii klubu. Kolaże grafik i zdjęć ukazują dzieje najstarsze - początki i najważniejsze wydarzenia, aż po sukcesy Dream Teamu pod wodzą Johana Cruyffa - najpierw zawodnika, a potem trenera. W żartobliwej formie oglądamy przybycie do La Masii dzisiejszych supergwiazd, debiutujących chwilę potem w pierwszym zespole jeszcze u boku Ronaldinho i Eto’o. Całość zaś kończy charakterystyka składu - bieżącego w momencie wydania wersji oryginalnej komiksu, a więc w roku 2009. Nikogo więc nie powinny dziwić pojawiające się w napadzie sylwetki Bojana Krkića czy wspomnianego już Samuela Eto'o.

Drużyna marzeń to w rzeczy samej nawet nie do końca komiks, ile bardziej, jak pisze sam wydawca "rysunkowy album" - efektowna, dynamicznie skonstruowana i przejrzyście narysowana, wielostronicowa wizytówka ekipy, której sława sięga daleko poza piłkarskie stadiony. To już nie tylko barwna i łatwo przyswajalna, miła dla oka książeczka, opowiastka, z której dumni ze swych ulubieńców azulgrana mogą nauczyć czegoś raczkujących jeszcze - nomen omen - przyszłych wielbicieli talentu Messiego albo Piqué. To historia istotna dla każdego kibica, który opowiedzieć ją powinien swym pociechom, jeśli chce zaszczepić u nich ducha miłości do futbolu. Dotyczy bowiem teamu, który już stał się legendą.

Drużyna Marzeń. Mistrzowie!

Scenariusz: Barça Toons
Rysunek: Barça Toons
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Rok wydania polskiego: 11/2012
Tytuł oryginalny: Un Equip de Somni
Rok wydania oryginału: 2009
Liczba stron: 52
Format: 210x270 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 9788363248574
Wydanie: I
Cena z okładki: 4,99 złblog comments powered by Disqus