Eko trzask prask - recenzja komisu "Eko-Pamiętnik: Sekret Sambora"

Autor: Tomasz Nowak
17 lutego 2014

Mistrz Papcio Chmiel nakazywał bawić ucząc i uczyć bawiąc. I Krzysztof Różański wziął sobie tę zasadę do serca. Stworzył na wskroś współczesną opowieść dla nastolatków. Tyle, że utylitaryzm komentarza, przeważył nad treścią...

Sekret Sambora to krótka, prościótka do bólu love story z udziałem dwóch psiapsiółek. Ich życie codzienne zapisywane w tytułowym eko-pamiętniku "wciąga w normalność" dzięki pojawiającym się w nim, wplatanym całkiem zgrabnie do fabuły, również zwyczajnym zdarzeniom. Oto autorka pamiętnika. Jula, wyciągnięta niechętnie przez koleżankę na koncert kapeli o sugestywnej nazwie "Toksyna" nie wie, że czekają ją zmiany. Przynajmniej w życiu osobistym. I tak dalej. Bez wielkich fajerwerków poznajemy historyjkę, jakich dziesiątki. Ale paradoksalnie w tym właśnie tkwi jej moc.

Podobną "oswajającą" rolę pełni prosty, wyrazisty rysunek. Bez wielkich pretensji, trochę naturalistyczny, trochę groteskowy, przybliżający bohaterów, jako postaci normalne, choć nie pozbawione własnego kolorytu (co widać po strojach i podejmowanych działaniach).

Głębszy sens całości nadaje komentarz zamieszczony na końcu w formie przypisów. Tu niektóre wątki zyskują drugie, ekologiczne dno. Bo edukacja jest w sumie priorytetem tego zeszyciku.

Komiks wydany został przez Komunalny Związek Gmin "Dolina Redy i Chylonki". Na jej stronie www znajduje się zresztą więcej różnego typu proekologicznych materiałów edukacyjnych. I podobnie jak sam Sekret… można je stamtąd także ściągnąć.

Niepokoją dwa fakty. Jeden wynika z drugiego. Pierwszy, to że Sekret Sambora jest częścią pierwszą Eko-Pamiętnika. Drugi, że niektóre z serwowanych tu "przykładów do naśladowania" są zwyczajnie głupie! (robota autora czy "siły wyższej"?): Korzystanie z gazet i książek z przyjaciółmi. w ten sposób ograniczamy ilość zużywanego papieru. Bo to tak też jest w autobusach – jak nie odbijasz biletu, znaczy żeś "ekolog"... Ergo: w części drugiej serii czeka nas wzmożona dawka takich idiotyzmów?

Oby nie, bo w sumie to i forma przyjazna, i historyjka, która w odpowiednim wieku może się spodobać. A edukować, z pewnością trzeba! Tylko bez takich wtrętów proszę...

Eko-Pamiętnik - 1 - Sekret Sambora

Scenariusz: Krzysztof Różański
Rysunek: Krzysztof Różański
Wydawnictwo: Komunalny Związek Gmin
Rok wydania polskiego: 10/2013
Liczba stron: 22
Oprawa: miękka
Druk: kolor
Dystrybucja: własna, sklepy specjalistyczne
Wydanie: Iblog comments powered by Disqus