Epizody z Auschwitz - 2 - Raport Witolda

okładka
Scenariusz: Michał Gałek
Rysunek: Arkadiusz Klimek

Kolejny album z serii komiksów historycznych o Auschwitz poświęcony jest postaci rotmistrza Witolda Pileckiego. Prapremiera albumu odbędzie się 3 października 2009 r. podczas Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi. W programie zaplanowano spotkanie z twórcami i wydawcami serii komiksów historycznych Epizody z Auschwitz oraz warsztaty dla scenarzystów.

Postać rtm. Pileckiego można uznać za typową dla pokolenia, które wywalczyło, obroniło i kształtowało II Rzeczpospolitą w latach 1918-1939. Los rtm. Witolda Pileckiego obrazuje sytuację człowieka owładniętego ideą wolnościową w zderzeniu z dwoma totalitaryzmami: nazistowskim i komunistycznym, które odcisnęły swoje piętno na historii XX-wiecznej Europy.

Witold Pilecki walczył w szeregach Wojska Polskiego w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. Był żołnierzem września 1939 r., członka ZWZ/AK, konspiratorem i ochotnikiem do Auschwitz. Po wojnie uznany za zdrajcę Narodu Polskiego, został zamordowany w więzieniu Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego na Mokotowie. Osią opowieści o losach Pileckiego jest przesłuchanie w kazamatach Urzędu Bezpieczeństwa. W komiksie szczegółowo przedstawiono okoliczności przybycia rtm. Pileckiego do KL Auschwitz, jego ucieczki z obozu oraz rozważane plany ataku na obóz i odbicia więźniów przez Armię Krajową.

Współwydawcą serii jest Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Wydawnictwo: K&L Press
10/2009
Liczba stron: 40
Format: 210x290 mm
Oprawa: miękka
Druk: kolor
ISBN-13: 978-83-61618-02-7
Wydanie: I
Cena z okładki: 25 zł

Inne komiksy z serii:


blog comments powered by Disqus