Recenzja komiksu "Halloween Blues"

Autor: Mirosław Skrzydło
29 października 2010

Kryminał z duchem

Halloween Blues Mythica i Zbigniewa Kasprzaka to solidny kryminał wśród europejskich powieści graficznych ostatnich lat. Spostrzegawczy detektyw, duch zabitej w niewyjaśnionych okolicznościach gwiazdy Hollywood, seria zagadek i tajemniczych morderstw oraz Stany Zjednoczone lat pięćdziesiątych poprzedniego stulecia, dostarczą sporą dawkę niezapomnianych wrażeń.

W upalny letni dzień, w zamożnej dzielnicy D'Old Priory w New Salem zostaje zamordowana wschodząca gwiazda kina, zjawiskowo piękna Dana Anderson. Głównym podejrzanym jest jej mąż, a zarazem uznany inspektor policji i śledczy Forest Hill. W chwili zabójstwa był on w posiadłości, a poza tym miał motyw (odziedziczenie fortuny Dany). Na szczęście Forest zostaje uniewinniony i po długim procesie może w końcu wrócić do zawodu. Ale czy zdoła uwolnić się z piętna potencjalnego zabójcy gwiazdy, zwłaszcza że duch jego ukochanej nazbyt często go nawiedza, przypominając mu o tej tragedii?

Forest Hill to taki komiksowy Humprey Bogart - niekwestionowana gwiazda kina noir. Przystojny, szalenie uzdolniony i przenikliwy mężczyzna po przejściach, któremu żadna kobieta nie umie się oprzeć. Z drugiej strony zbytnia spolegliwość w kontaktach z płcią piękną, sprowadzają na niego masę kłopotów, o czym możemy się przekonać, między innymi w tomie trzecim - Jak dwie krople wody.

Oprócz całej masy intrygujących, choć czasem zbyt przewidywalnych zagadek kryminalnych, Mythic serwuje nam miłość niemożliwą, swoisty poza cielesny romans bystrego detektywa z jego zmarłą ukochaną żoną. Fragmenty, w których Forest rozmawia z Daną aż kipią od ironii oraz czarnego humoru. Dodają one kolorytu mrocznym opowieściom belgijskiego twórcy i są stałym motywem przewijającym się w całym albumie.

Najmocniejszymi akordami w tej symfonii zbrodni i chciwości są: tom piąty Zagubione litery oraz wyjaśniający zabójstwo Dany tom siódmy Remake. Obie te opowieści, bez większych trudności mogłyby posłużyć za scenariusz filmowy. To zamknięte w spójną całość, pełne zaskakujących wolt i krwistych dialogów przypowieści o ludzkich ułomnościach i naszych głęboko zakorzenionych, destrukcyjnych pragnieniach.

Bezbłędne ilustracje polskiego artysty, potęgują duszny klimat poszczególnych opowieści detektywistycznych autorstwa Mythica. Można powiedzieć, że Kasprzak jest mistrzem w szkicowaniu ludzkich postaci, a zwłaszcza ponętnych kobiet. Jego charakterystyczna kreska zadziwia wulkanem emocji, rysujących się na zmęczonych twarzach poszczególnych bohaterów.

Nie tylko Skandynawia słynie z oryginalnych twórców surowych kryminałów, czego najlepszym przykładem jest belgijski scenarzysta Jean-Claude Smit-le-Bénédicte (powszechnie znany jako Mythic) i jego najnowsza powieść graficzna, zamknięta w siedmiu intrygujących tomach.

Zbiorczy album Halloween Blues wydany przez niezawodne wydawnictwo Egmont, to ponad trzysta trzydzieści stron czystego kryminału z odpowiednio wyważonymi wątkami obyczajowymi, komediowymi, a nawet paranormalnymi. Kolejny "strzał w dziesiątkę" w serii Plansze Europy, która w świecie komiksów jest tym, czym doceniony przez czytelników cykl Uczta Wyobraźni (wydawnictwo Mag) wśród powieści fantastycznych. Jeden z najlepszych albumów Anno Domini 2009.

Plansze Europy - 16 - Halloween Blues, tomy 1-7

Scenariusz: Mythic
Rysunek: Zbigniew Kasprzak
Kolor: Graza
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania polskiego: 10/2009
Tytuł oryginalny: Halloween Blues
Wydawca oryginalny: Le Lombard
Rok wydania oryginału: 2003-2009
Liczba stron: 336
Format: 215x290 mm
Oprawa: twarda
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 978-83-237-3683-7
Wydanie: II
Cena z okładki: 149 zł

Podyskutuj na forum!blog comments powered by Disqus