Recenzja komiksu "Wojna Sambre'ów: Hugo i Iris"

Autor: Aleksander Krukowski
22 grudnia 2011

Wojna Sambre'ów to część serii francuskich komiksów Bernarda Yslaire - Sambre. Choć chronologicznie nie jest to pierwsza część cyklu, to opowiada właśnie o początkach tytułowej "wojny", która stawia w nieustannym konflikcie członków każdego pokolenia tej prastarej rodziny.

Głównym bohaterem Wojny Sambre'ów jest Hugo, młody dziedzic rodu. Na skutek niezbyt fortunnego małżeństwa z rozsądku zostaje on właścicielem starej kopalni. Podczas wizyty w niej dochodzi do wypadku, który odkrywa tajemniczą artystyczną nekropolię i naskalne malowidła. Czaszka z rubinami w oczodołach i prymitywny, graficzny zapis wojny stają się obsesją bohatera, naprowadzają go ostatecznie na trop Iris - paryskiej aktorki i kurtyzany, czerwonookiej femme fatale prowadzącej ku ruinie wielu swoich zamożnych wielbicieli.

Akcja Wojny Sambre'ów osadzona została w pierwszej połowie XIX wieku. Opisana historia - obok głównego wątku - daje ciekawy portret ówczesnych czasów. Konflikty pokoleń, gdzie starsze skłania się ku interesom a młodsze myśli o ideałach, rodzinne waśnie i niesnaski, obyczajowe skandale i próby ich tuszowania - to wszystko emanuje z kart Wojny Sambre'ów. Yslaire konfrontuje tu sentymentalną wizję romantyzmu z brutalną rzeczywistością początku końca arystokracji.

Jednakże przy całkiem ciekawej fabule i dobrze skrojonym tle społeczno-obyczajowym, to co robi największe wrażenie w przypadku Wojny Sombre'ów, to rysunki. Mamy tu do czynienia z bardzo klasycznym, realistycznym sposobem obrazowania, pozbawionym skrótów czy symboli. Wszystkie rysunki są dopracowane, dbałość o detale - zachwycająca. Doskonała gra świateł i kolorów sprawia, że każdy kadr staje się miniaturowym arcydziełem.

Przy tak pięknych rysunkach czytelnik żałuje, że w komiksie niewiele jest całostronicowych scen. Chciałoby się widzieć je rozrysowane na wielkim formacie. Lecz mamy do czynienia z komiksem i Yslaire konsekwentnie się tego trzyma: dokładność ilustracji idzie w parze z ich miniaturyzacją, tworząc barokowy kontrast. Każdą stronę wypełnia wiele kadrów, dzięki czemu komiks liczący 160 stron jest niezwykle bogaty w treść a lektura przyjemnie się rozciąga w czasie.

Wojna Sambre'ów. Hugo i Iris to małe arcydzieło. Jakość historii i rysunków dopełniona została jakością wydania: dobry język przekładu, świetnej jakości papier, duży format i twarda oprawa tworzą całość konieczną w kolekcji konesera europejskiego komiksu.

Sambre - Wojna Sambre'ów: Hugo i Iris

Scenariusz: Bernard Yslaire
Rysunek: Jean Bastide
Kolor: Vincent Mézil
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania polskiego: 4/2011
Tytuł oryginalny: La Guerre des Sambre: Hugo & Iris
Wydawca oryginalny: Futuropolis/Glénat
Rok wydania oryginału: 2007
Liczba stron: 168
Format: 215x290 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 9788323746195
Wydanie: I
Cena z okładki: 99,99 zł

Podyskutuj na forum!blog comments powered by Disqus