Kroniki krwisto-romantyczne - recenzja komiksu "Baśnie: Kroniki miłosne"

Autor: Mirosław Skrzydło
26 marca 2010

Kroniki miłosne to chronologicznie trzeci zwarty tom uwspółcześnionej bajki dla dużych chłopców, czyli błyskotliwej serii autorstwa scenarzysty Billa Willinghama. Czy w tym przypadku możemy mówić o swoistym renesansie ogranych patentów fantastycznych i ich umiejętnym przemieleniu przez maszynkę postmodernizmu?

Trzeci album Baśni składa się z: przerażającej noweli Kostucha, mocnego thrillera Afera w dwóch aktach, humorystycznej przypowieści Jęczmienne panny oraz tytułowej, romantycznej intrygi Kroniki miłosne. Mamy zatem do czynienia z całym zestawem różniących się od siebie gatunków literackich. Jak prezentują się te cztery zamknięte historie?

Kostucha to mroczny dreszczowiec wchodzący w skład cyklu Opowieści o Amerykańskim Jacku, w którym główne role odgrywają: sprytny Jack (ten od łodygi fasoli), mieszkający na bagnach Czart i jego skarb w postaci zaczarowanego worka oraz Śmierć. Historia ta posiada przewrotny finał, wątek humorystyczny i sporą dawkę makabry, czyli wszystkie elementy komiksowej twórczości Willinghama.

Afera w dwóch aktach ukazuje świat Baśniowców z diametralnie innej (mniej przyjaznej) strony. Ta kryminalna historia stara się odpowiedzieć na pytanie - Co by było gdyby nagle wszyscy ludzie dowiedzieli się o istnieniu magicznej rzeczywistości? Dziennikarz śledczy Tommy Sharp, pracujący dla "Daily News", szantażuje mieszkańców Baśniogrodu, próbując wyjawić ludziom zbierane przez lata informacje na temat tego bajkowego królestwa. Wilk Bigby w asyście Jacka, Niebieskiego Chłopca i Sinobrodego stają na drodze dziennikarza. Ile są w stanie uczynić, by uchronić baśniowy świat przed zagładą?

Jęczmienne panny to nowela opowiadająca o zwyczajach liliputów z groteskowymi ilustracjami Lindy Medley. Oddział liliputów dociera do krainy baśniowców. Niestety wśród grupy śmiałków nie ma żadnych kobiet. Nagłe przybycie do miasteczka Calineczki, sprawia że wszyscy mężczyźni zaczynają o nią zabiegać, co ostatecznie prowadzi do wielkiego chaosu. Calineczka opowiada im o dzbanie z magicznymi ziarnami jęczmienia, z których dosłownie wyrastają kobiety. Najdzielniejszy z liliputów wyrusza w pełną niebezpieczeństw podróż, by zdobyć ziarna dla swego ludu. W końcu czego nie robi się dla kobiet!

I na koniec, wisienka na tym wielowarstwowym torcie, czyli czteroczęściowe Kroniki miłosne. Królewna Śnieżka po ciężkim postrzale wraca do pełni zdrowia i do funkcji dyrektora operacyjnego Baśniogrodu, co nie do końca podoba się strzegącemu jej przez ostatnie miesiące Bigby'emu. Tymczasem Złotowłosa, której udało się zbiec cało z Farmy, po uwiedzeniu misia Boo (sic!) znalazła nowego, silnego partnera w zbrodni - Sinobrodego. Ażeby ich spisek (mający na celu przejęcie władzy w Baśniogrodzie) zakończył się powodzeniem, muszą uporać się z walecznym stróżem prawa Wilkiem i charyzmatyczną Śnieżką. Ich nikczemne plany, krzyżuje (prócz wspomnianej dwójki) Książę Uroczy, który wyzywa Sinobrodego na pojedynek szermierczy. Złotowłosa natomiast postanawia sama uporać się z romansującą parką. Jak zakończą się te dwa starcia i w jaki sposób rozkwitnie związek Śnieżki i Bigby'ego? Zapewniam, że będzie dużo niespodzianek i mnóstwo hektolitrów rozlanej krwi.

Podsumowując - Kroniki miłosne to bardzo udany album, który zachwyca różnorodnością poruszanych tematów i prezentowanych gatunków (od kryminału, po czystą grozę, a nawet opowieść romantyczną), grupą intrygujących postaci oraz niezwykle barwnymi i onirycznymi okładkami Jamesa Jeana. Zasłużona piątka.

Seria Baśnie natomiast to świetny przykład postmodernistycznego dziecka, które umiejętnie bawi się schematycznymi elementami baśniowymi. Co potwierdza ogromny kunszt jego rodziciela - Billa Willinghama. Czekamy na więcej!

Baśnie - 3 - Kroniki miłosne

Scenariusz: Bill Willingham
Rysunek: Mark Buckingham, Lan Medina, Brian Talbot
Tłumaczenie: Krzysztof Uliszewski
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania polskiego: 9/2008
Tytuł oryginalny: Fables:
Wydawca oryginalny: DC Comics - Vertigo
Liczba stron: 192
Format: 170x260 mm
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 978-83-237-2456-8
Wydanie: I
Cena z okładki: 45 zł

Podyskutuj na forum!blog comments powered by Disqus