Nadchodzi nowe - recenzja artbooka "Favole #1 - Kamienne łzy"

Autor: Tomasz Nowak
Korekta: Dagmara Trembicka-Brzozowska
20 kwietnia 2011

Artbook to pojęcie znane i popularne tylko w określonych kręgach polskich czytelników – główne fanów grafiki fantastycznej. Tym bardziej rodzimą edycję popularnej, zwłaszcza w krajach hispanojęzycznych, artbookowej serii „Favole” odnotować należy z należytą uwagą. Być może i w tej dziedzinie czeka nas wreszcie przełom?

„Kamienne łzy” to historia utrzymana w modnym dziś klimacie wampirycznego romansu. W równym stopniu tworzą ją dość swobodnie powiązane słowa i obrazy, niekonieczne w pełni przystające do siebie treścią, ale niewątpliwie uzupełniające się klimatem – poetyckim, nasyconym rozpasanymi emocjami w rejestrach niedostępnych dla zwykłego śmiertelnika. Bo to o dar i przekleństwo nieśmiertelności jak zwykle tu chodzi. I o niespełnioną miłość. I o podróże – u stóp legł ci wszak cały świat, tyle że teraz trzeba odkryć jego nowe mroczne oblicze. A wszystko na dodatek przepojone poczuciem nieuchronnego, mrocznego tragizmu przenikającego każdą cząstkę życia nasyconego niespełnionym pożądaniem.

Dorobek Victorii Francés, jak i sama autorka, uchodzą w gronie „wyznawców wampiryzmu i gotyku” za kultowe. Plakaty czy pocztówki z jej rysunkami i grafikami są powszechnie dostępne w sklepach parających się podobną tematyką. Czy jednakże uda się jej zaistnieć też w naszym świecie książek? To pytanie wcale niebłahe, tak ze względu na potencjalne kolejne artbooki, których polski los spoczął teraz w ręku artystki oraz wydawcy – B2BGroup.

Na razie wszak edytor stoi przed nie lada wyzwaniem – w tomie drugim „Favole” należy zdecydowanie poprawić przekład. Czyżby właśnie z tego względu w części pierwszej serii zabrakło nazwiska tłumacza? Oniryczne, przesiąknięte mistycyzmem teksty domagają się nie tylko „poczucia” treści, ale tym większej precyzji, która jako jedyna jest w stanie uchronić ich bardzo kruchą niekiedy spoistość. Bowiem właśnie teksty tworzą tu swoisty łącznik pomiędzy obrazami utrzymanymi w specyficznej, współczesnej estetyce, odwołującej się pełnymi garściami do tradycji gotyckiej, lub – jak powiedzielibyśmy to u nas – romantycznej.

No i skoro przed book pojawia się przedrostek art, warto wspomnieć nie tylko o specyficznej zawartości książki, ale także jej niezwykłej szacie graficznej oraz oprawie edytorskiej. Ta, również w wydaniu polskim, przygotowana została i wykonana z należytą starannością, co niewątpliwie pogłębia przyjemności płynące z odbioru – głębokie czernie na paginach i samych ilustracjach, plątaniny cieni poprzetykane nielicznymi błyskami intensywnych barw, najczęściej krwistej czerwieni. To wszystko sprawia, że w obrazy Francés można zanurzyć się bez reszty – poddawać się im i czerpać treści, które budują niepowtarzalną aurę niepokojącego piękna, nasyconego bardziej poetyckim symbolizmem niż okrucieństwem rodem ze współczesnego horroru gore. W sam raz dla wielbicieli mroku w odmianie bardzo tajemniczej i uczuciowej, ale niekoniecznie ociekającej krwią.

Favole - 1 - Kamienne łzy

Rysunek: Victoria Francés
Wydawnictwo: B2BGroup, Dark
Rok wydania polskiego: 11/2010
Tytuł oryginalny: Lagrimas De Piedra
Wydawca oryginalny: Norma Editorial
Liczba stron: 48
Format: 176x260 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolor
ISBN-13: 978-83-930634-0-6
Wydanie: I
Cena z okładki: 49,90 złblog comments powered by Disqus