"Fistaszki zebrane: 1981 - 1982" - recenzja komiksu

Autor: Tomasz Nowak
17 października 2017

Fistaszki czterdziestoletnie

Cztery dekady na karku Charliego Browna i spółki dają się powoli serii o Fistaszkach we znaki. Charles Schulz poszukuje wciąż nowych wyzwań i efektywnie eksploatuje stare patenty. Jednakże, choć staje się w swych refleksjach bardziej uniwersalny, odchodzi od codzienności. Tym filozoficznym zacięciem sprawia, że w tomie pasków z lat 1981-82 jest mniej do śmiechu niż w poprzednich.

W zasadzie początek nowej dekady niczego nie zmienia. Lata 80. zaczynają się dla Fistaszków podobnie jak każdy poprzedni, kolejny rok. Bardzo ograniczona liczba odniesień do bieżącej rzeczywistości zawiesza ich przygody w (ponad)czasowej próżni. Zachęca do poszukiwań blichtru nowości, tropienia ukrytych sensów w ramach samej serii. Tych jednak jakby niewiele...

Fakt, dzielny as lotnictwa z czasów I wojny światowej spotyka nagle swego brata Spike'a w okopach. Co więcej, Snoopy'ego nawiedza nieznany dotąd zupełnie, kolejny brat Marbles (z ciapkami na uszach!). Słabo jednak odnajduje się on w „wojennych” realiach roztaczanych przez krewniaka.

Na posterunku trwają oczywiście inne alter ego Snoopy'ego, czyli prawnik oraz Joe Luzak, tutaj w wyjątkowo okrojonym wymiarze. Beagle wciąż próbuje też kariery pisarza, ale jego wysiłki prezentują się coraz bardziej jałowo. Sprawdza się natomiast w roli odpowiedzialnego zastępowego ptasich skautów oraz utalentowanego tenisisty. Występuje w parze z powracającą na łamy Molly Volley, która wraz z „Beksą” Booby wnoszą coraz odważniej w spokojne zwykle perypetie Fistaszków posmak histerii...

Schulz drąży z upodobaniem napoczęte już wcześniej wątki biblijne. I tu potrafi zaskoczyć w starym stylu, bez wielkich gestów czy akcji szermuje słowem, które trafia w sedno. W tę narrację wpisuje się „cud” jaki Marcie, pragnącej nadzwyczajnych przeżyć, wmawia Peppermint Patty. Wyraźna drwina z wszelkich mnożących się podówczas „objawieńˮ.

Pojawiają się tu oczywiście tradycyjne już zmagania Patty ze szkołą, Charliego i jego ekipy z baseballem, a nawet z boiskiem do grania (!) czy Linusa z natrętną Sally. Siostra Charliego wyjeżdża zresztą w wakacje na „obóz poduchowyˮ, gdzie tylko siedzi w poduchach, ogląda telewizję i się obżera. Monstrualne skutki łatwo przewidzieć.

Szesnasty tom Fistaszków zebranych przedmową obdarzył Tomasz Kołodziejczak. Odszedł od przyjętej wcześniej formy nostalgiczno-wspomnieniowej refleksji nad dziełem. Serwuje za to cały zestaw uwag stricte technicznych, dotyczących konstrukcji i specyfiki komiksowych pasków prasowych. Bardzo ożywcze podejście edukacyjne. Jednak, co tak naprawdę szef Klubu Świata Komiksu myśli o samych Fistaszkach, się nie dowiedzieliśmy. Typowe...

Lata 80 to czasy, gdy Fistaszki cieszyły się już nieco mniejszą popularnością. Zatem w tym, jak i kolejnych tomach, znalazły się historie mniej znane, bo już nie tak chętnie przedrukowywane i powielane w czasach późniejszych. Ale te 730 pasków to także bardziej historyjki dla lubiących „piosenki, które już słyszeli”. Przy odrobinie nowości, prawie zupełnie pozbawiony bieżących odniesień politycznych czy społecznych, zaprawiony jedynie krztyną ekonomii tom wciąż raduje, ale nie porywa.

Fistaszki - Fistaszki zebrane: 1981 - 1982

Scenariusz: Charles M. Schulz
Rysunek: Charles M. Schulz
Tłumaczenie: Michał Rusinek
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania polskiego: 5/2017
Tytuł oryginalny: The Complete Peanuts 1981-1982
Wydawca oryginalny: Fantagraphics Books
Liczba stron: 344
Format: 210x165 mm
Oprawa: twarda
Papier: offsetowy
Druk: cz.-b.
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 9788310130754
Wydanie: I
Cena z okładki: 69,90 zł

Podyskutuj na forum!
blog comments powered by Disqus