"Flashpoint. Punkt krytyczny" – recenzja komiksu

Autor: Maciej Gierszewski
17 lipca 2016

W końcu się doczekaliśmy!

Stosunkowo długo musieliśmy czekać, ale w końcu i Polsce dostępny jest komiks  Flashpoint. Punkt krytyczny. Rzecz jest o tyle ważna, że po jej publikacji uniwersum DC nie było już takie samo. O dziwo, szumne zapowiedzi włodarzy wydawnictwa zostały zrealizowane. Album, w którym główną rolę gra najszybszy człowiek na Ziemi – Barry Allen, dał początek nowej rzeczywistości, która za oceanem zwana jest New 52, a u nas jako Nowe DC Comics.

Pewnego pięknego dnia Flash budzi się w świecie, którego zupełnie nie rozumie i nie rozpoznaje. To nie jest znana mu rzeczywistość. Nie jest to także rzeczywistość, którą mogliby rozpoznać czytelnicy i wierni fani DC. Bohater pozbawiony został swoich nadludzkich mocy. Co prawda dalej pracuje na posterunku, ale jego matka żyje, a Iris West nie jest jego żoną. Zresztą zmiany nie dotyczą tylko samej postaci. Wszystko wokół zostało przebudowane. Atlantydzi pod dowództwem Aquamana toczą krwawą wojnę z Wonder Woman i jej Amazonkami. Skala konfliktu ma charakter globalny - może sprowadzić zagładę na całą Ziemię. Królowa Amazonek zaanektowała Wielką Brytanię na Nową Themyscirę (pozostała część Europy zniknęła pod wodą). Na domiar złego nie istnieje Liga Sprawiedliwości. Captain Cold jest ulubieńcem ludzkości. Batman nie jest detektywem, a zabójcą, co prawda nadal nosi nazwisko Wayne, ale na imię wcale nie jest mu Bruce. A Superman? Hm… podobno rząd gdzieś ukrywa jakiegoś kosmitę z Kryptona.

Jednak Barry Allen pamięta, że kiedyś świat wyglądał inaczej, a ten, w którym się aktualnie znajduje, jest fałszywy. Protagonista próbuje dojść do tego, dlaczego tak jest i kto stoi za uszkodzeniem rzeczywistości. W swoim continuum z prośbą o pomoc w rozwikłaniu zagadki zwróciłby się do Batmana. I teraz nie postępuję inaczej. Jednak Batman to nie jest ten sam Zamaskowany Krzyżowiec, którego znamy i którego zna Flash. Scenarzysta, Geoff Johns, zasługuje na pochwałę za kreację tej postaci w swojej historii. Ostatecznie Gacek zgadza się na współpracę z Barrym; dla czytelnika sporym zaskoczeniem będzie motywacja podjęcia się przez niego zadania. W komiksie spotykamy jeszcze m. in. Cyborga, wypadającego dość blado i Element Woman, która jest nadzwyczaj irytująca. Za to podobała mi się grupa dzieciaków, posiadająca moc S.H.A.Z.A.M.

Za rysunki odpowiada Andy Kubert, który realistycznie przedstawia twarze bohaterów, pamiętając o mimice i odzwierciedleniu stanów emocjonalnych. Trochę gorzej wychodzą mu inne części ciała, szczególnie nogi. Miejscami widać, że Kubert (syn)  ma problemy z użyciem dobrych skrótów perspektywicznych w rysunkach anatomicznych. Mało efektownie wypadają całostronicowe splashe i rozkładówki z udziałem wielu postaci. Mam wrażenie, że panuje na nich niejaki chaos, jakby artysta nie umiał się zdecydować, jak postawiać postaci. Nie odpowiada mi paleta barw zastosowana przez Alexa Sinclaira – jest za ciemno, nawet sceny dziejące się w dzień mają narzucony "sztuczny", nienaturalny mrok.

Album wydany został przez Egmont w ramach DC Deluxe, dlatego nie dziwi powiększony format, twarda płócienna oprawa, tłoczenie tytułu oraz kredowa obwoluta. Dodatków zamieszczonych na końcu książki jest tym razem dość mało. Jest posłowie Kamila Śmiałkowskiego, trochę  alternatywnych okładek, kilka szkiców koncepcyjnych Kuberta, z których najbardziej podobają mi się te przedstawiające Supermana, Batmana i Wonder Woman.

Flashpoint wypada oryginalnie i, o dziwo, logicznie. Dla wszystkich czytelników Nowego DC Comics jest to lektura obowiązkowa. Tym bardziej, że wydarzenie jest dobrze zaprojektowane, a sama lektura stanowi miłą rozrywką, pełną niespodzianek oraz zaskakujących wariacji na temat znanych supebohaterów.

Flash - Flashpoint - Punkt krytyczny

Scenariusz: Geoff Johns
Rysunek: Andy Kubert
Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania polskiego: 6/2016
Tytuł oryginalny: Flashpoint
Wydawca oryginalny: DC Comics
Rok wydania oryginału: 2012
Liczba stron: 180
Format: 180x275 mm
Oprawa: twarda w obwolucie
Papier: kredowy
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 9788328116948
Wydanie: I
Cena z okładki: 79,99 zł


blog comments powered by Disqus