Fun Home - Tragikomiks rodzinny (wyd. II)

Scenariusz: Alison Bechdel
Rysunek: Alison Bechdel
Tłumaczenie: Sebastian Buła, Wojciech Szot

Oryginalne i wspaniale opowiedziane wspomnienia kultowej autorki komiksów, których szczególnymi wyróżnikami są gotyckie łuki, rodzinny dom pogrzebowy, erotyczne niespełnienie i wielka literatura.

Ta niesamowita książka autorstwa Alison Bechdel jest śmieszno-straszną rodzinną opowieścią, perfekcyjnie skomponowaną z charakterystycznych, gotycyzujących rysunków Bechdel. Obok Persepolis Marjane Satrapi to jeden z najodważniejszych i najważniejszych pamiętników graficznych.

Poznaj ojca Alison, specjalistę od konserwacji i obsesyjnego renowatora rodzinnego, wiktoriańskiego domu, prowadzącego – podobnie jak jego przodkowie – dom pogrzebowy, nauczyciela języka angielskiego, lodowato zdystansowanego rodzica i nieujawnionego homoseksualistę, który – jak wychodzi na jaw – przez wiele lat romansował z mężczyznami. Przez czasem wzruszającą, a czasem bezwzględnie zabawną narrację, odkrywamy tęsknotę za ojcem, o której opowiada córka. I mimo leżących w oddali zakurzonych trumien, ich relacje nabierają bardzo intymnego wyrazu dzięki ukrytym w książce kodom. Kiedy Alison „wychodzi z szafy” i oświadcza, że jest lesbijką, rozwiązanie jest błyskawiczne, drastyczne – i zbawcze.

Komiks zawiera esej Izabeli Filipiak zatytułowany Fun Home, czyli żałoba po nieobecności.

Książka została wielokrotnie nagrodzona i wyróżniona m.in. tytułem książki roku TIME 2006.

*  *  *

Komiksowe arcydzieło o dwóch ludziach, żyjących w jednym domu, ale w dwóch różnych światach i o tajemniczych długach, które wobec siebie zaciągnęli.

"Time", The Best Book of 2006 (Najlepsza książka 2006)

Jeden z najlepszych pamiętników tej dekady (…) niewymownie intymny i bez reszty wciągający.

"New York Magazine", Ten Best Books of the Year (Dziesiątka najlepszych książek roku)

Fun Home jest prawdopodobnie najbardziej kompaktową i jednocześnie najbardziej wymowną autobiografią jaka kiedykolwiek powstała.

Sean Wilsey, "New York Times Book Review"

Objawienie (…) Robi wrażenie prawdziwie literackiego osiągnięcia, głównie dzięki jego bohaterom, którzy wprawiają w zakłopotanie, rozczarowują i łamią serca w sposób, w jaki ludzie robią w rzeczywistości i najlepszej prozie.

"Minneapolis Star-Tribune"

Osławiony (choćby wyróżnieniem dla najlepszej książki roku 2006 wg magazynu "Time") komiks Alison Bechdel, autorki słynnej w Stanach serii Dykes to Watch Out For i pierwszej lesbijki amerykańskiego komiksu. Osławiony zasłużenie dodajmy. Tak subtelne, bogate w niuanse portrety bohaterów rzadko zdarzają się w literaturze. Rzadko też spotyka się tak przemyślaną, kompleksową strukturę dzieła. A już w ogóle nieczęsto trafia się na tak przejmujące historie. Co prawda pisze je samo życie, ale tak doskonałe przełożenie ich na język sztuki to prawdziwe mistrzostwo. Autobiograficzna opowieść Bechdel o mocowaniu się ze światem, ojcem (przede wszystkim z nim, to w dużej mierze książka właśnie o nim), własną tożsamością (nie tylko seksualną) to literatura najwyższych lotów. Anglojęzyczni mają na tego typu przypadki ładne określenie - "instant classic". A po polsku powiedzmy - rzecz dziejowa.

Szymon Holcman

 
 
 
Wydawnictwo: Abiekt.pl, Timof i cisi wspólnicy
3/2010
Tytuł oryginalny: Fun Home. A Family Tragicomic
Wydawca oryginalny: Houghton Mifflin
Rok wydania oryginału: 2006
Liczba stron: 248
Format: 150x210 mm
Oprawa: miękka
Druk: dwukolorowy
ISBN-13: 978-83-61081-66-1
Wydanie: II
Cena z okładki: 51,50 zł


Inne komiksy z serii:

Podyskutuj o tym komiksie na forum!

blog comments powered by Disqus