Funky Koval - 1 - Bez oddechu

okładka
Scenariusz: Maciej Parowski, Jacek Rodek
Rysunek: Bogusław Polch

Przygody kosmicznego detektywa, Funky'ego Kovala, uznawane są za najlepszą polską historię obrazkową. Opowieść o asie agencji Universs, który w pojedynkę walczy z potężnymi korporacjami i zagrażającymi ludzkości obcymi - w międzyczasie podbijając niewieście serca - zawładnęła wyobraźnią kilku pokoleń miłośników fantastyki.

Potencjał komiksu dostrzegli hollywoodzcy filmowcy, którzy planują przenieść Funky'ego na srebrny ekran. W rolę detektywa ma się wcielić Matthew McConaughey!

*  *  *

"Najlepszym testem dla fantastyki jest próba czasu. Funky przeszedł ją znakomicie. Pokazana tu przyszłość nadal wygląda jak przyszłość. Aluzyjne opisy skorumpowanej polityki pasują do dowolnej Rzeczpospolitej, z numerkiem lub bez, ludowej lub kapitałowej. Pomysły science fiction do dziś są świeże. Nic nie trąci myszką, a od pierwszego kadru wskakujemy w przygodę pełną suspensu i specyficznego poczucia humoru. Gdyby autorzy to wydali 30 lat temu w Ameryce, byliby dziś milionerami."

Wojciech Orliński, "Gazeta Wyborcza"

"Do dziś świetne wrażenie robi dynamiczne kadrowanie, myślenie nie pojedynczym obrazkiem, a całą planszą. Łączenie różnych rodzajów kadrów. Przenikanie tła obrazka przez całą stronę podzieloną na mniejsze obszary. Skróty kamery. Stosowanie różnych kształtów ramek (a czasem rezygnowanie z nich), linii i efektów wyznaczających ruch, wybuchy, zjawiska czasoprzestrzenne. Funky Koval to o prostu świetny komiks."

Tomasz Kołodziejczak, pisarz, scenarzysta komiksowy, szef Klubu Świata Komiksu (Egmont)

"Niebanalnemu, perfekcyjnemu scenariuszowi fantastyczno-sensacyjnemu, nie pozbawionemu ironii i humoru wysokiej próby, a także głębszego przekazu, towarzyszy estetyczne wysublimowanie, wspaniały warsztat i nielimitowana wyobraźnia rysownicza. To literatura komiksowa gotowa do sfilmowania, która nigdy się nie zestarzeje. Jestem pewien, że Funky Koval podbije kina na całym świecie."

Mateusz Droba, przedstawiciel w Polsce producenta ekranizacji Funky Kovala

"Pojawienie się Funky'ego Kovala na łamach "Fantastyki" było jak objawienie. Komiks ten prezentował polskiemu czytelnikowi zupełnie nową jakość, niespotykaną dotąd w polskich historyjkach obrazkowych. Był pełnokrwistą, wielowątkową, sprawnie rozwijającą się opowieścią, zrealizowaną z rozmachem i fantazją, przynoszącą bogaty obraz świata i złożone psychologicznie portrety bohaterów. Co najważniejsze, był wolny od dydaktyzmu i uproszczeń, wszechobecnych wcześniej w komiksach, które dotąd były uważane za literaturę dla dzieci i realizowane tak, by rzeczywiście tylko do dzieci mogły przemówić. W momencie ukazania się Funky Koval był w Polsce pierwszym awanturniczym komiksem skierowanym do dorosłych czytelników. I choć sprawił, że w następnych latach powstał szereg innych opowieści obrazkowych przeznaczonych dla tej grupy odbiorców, po dziś dzień pozostał niedoścignionym wzorem."

Jerzy Szyłak, literaturoznawca, scenarzysta komiksowy, pracownik naukowy Uniwersytetu Gdańskiego

Wydawnictwo: Prószyński i s-ka
4/2011
Rok wydania oryginału: 1987
Liczba stron: 49
Format: 215x290 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 978-83-7648-671-0
Wydanie: II
Cena z okładki: 21,90 zł

Inne komiksy z serii:

Podyskutuj o tym komiksie na forum!

blog comments powered by Disqus