"Gangsta" tom 4. Recenzja mangi Kohske

Autor: Dagmara Trembicka-Brzozowska
Korekta: Agata 'Aninreh' Włodarczyk
10 września 2016

W końcu się zaczęło

W czwartym tomie Gangsty możemy popatrzeć na dwa ważne początki. Pierwszy z nich dotyczy Alex – dziewczyna zaczyna przypominać sobie wydarzenia sprzed przyjmowania TB. Wspomnienia są jeszcze bardzo rozchwiane i  fragmentaryczne, ale dość jasne, abyśmy zorientowali się, że w życiu młodszej, szczęśliwszej Alex był mały brat…

Drugi ma znacznie szerzej zakrojone konsekwencje. W Ergastulum zaczyna wrzeć, a bojówki "normalsów" polują na twilightów. Ci drudzy, często bezbronne kobiety i dzieci, które niewiele różnią się od zwykłych ludzi, nie mają szans i kończą w rynsztoku. Czemu jednak tak nagle wybuchła agresja? Na to pytanie też zaczniemy poznawać odpowiedź – o dziwo związaną z rodziną Monroe.

Kohske w końcu dochodzi do sedna historii – wątku, którego ochłapy podrzucała nam co jakiś czas już od pierwszego tomu Gangsty: tajemniczych mordów na twilightach i sugerowaniu istnienia kolejnej, poza rodzinami mafijnymi i policją, strony w wiecznie skonfliktowanym Ergastulum. Fani serii na pewno czekali z niecierpliwością na ten moment. Wprowadza tez nowych przeciwników, których dane nam bedzie zobacyzć dopiero pod koniec tomiku - a ich pojawienie się będzie najlepszym jak dotąd cliffhangerem serii.

Autorka nie zapomina też o postaciach. W kilku scenach możemy podpatrzeć, co się dzieje z przypominającą sobie powoli przeszłość Alex, dostać niespodziewany fragment informacji o Woricku czy zaobserwować równie niespodziewany ruch Nicka w stronę Alex. Przy wszystkie te sceny są wplecione w główną oś fabularną zgrabnie i nie na siłę – czyta się je bardzo fajnie.

W czwartym tomie widać pewne nierówności w rysunku. Kohske albo się spieszyła, albo – co też prawdopodobne – czasami miała niektóre szczegóły anatomii w nosie, ponieważ zdarzają się kadry dość… powiedzmy, że kanciaste. Mimo to nie można specjalnie narzekać: całokształt jest jak najbardziej w porządku: mangaka od pierwszego tomu zdecydowanie się rozwinęła i zarówno planowanie kadrów, stron, jak i sama kreska są o wiele lepsze. No i ten bonusik pod okładką – aż się gęba śmieje. Od strony Waneko nie widać edytorsko wielu błędów – największym jest chyba miejscami brak marginesów, co owocuje ucięciem strony, czasami nawet na dymku z tekstem. Do przełknięcia, ale jednak trochę można się skrzywić.

Gangsta numero cuatro to nie tylko porządna dawka akcji i mordobicia (a jakże) w wykonaniu speców, ich kumpli lub mocodawców. To także wstępniak do porządnie zakrojonej akcji, która może postawić całą mangę na głowie. Czyta i ogląda się świetnie – osobiście już przebieram nóżkami  niecierpliwości, bo tomik piąty dopiero pod koniec października…

Gangsta - 4

Scenariusz: Kosuke
Rysunek: Kosuke
Wydawnictwo: Waneko
Rok wydania polskiego: 8/2016
Oprawa: miękka w obwolucie
Papier: offset
Druk: c.-b.
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 9788365229649
Wydanie: I
Cena z okładki: 19,99 złblog comments powered by Disqus