"Gangsta” tom szósty. Recenzja mangi

Autor: Dagmara Trembicka-Brzozowska
Korekta: Adam Tobojka
3 stycznia 2017

Co tu się odtentegowało?!

W końcu! Nareszcie wyprzedziliśmy w fabule anime i dowiadujemy się zupełnych nowości... I to jakich! Przyznaję z miejsca, że czytając ten tomik Gangsty kilkukrotnie miałam ochotę pieprznąć nim o stół - redaktorka sprawdzająca tę recenzję potwierdzi. To naprawdę dobra manga!

Akcja startuje dokładnie z miejsca, w którym urwała się w tomie poprzednim. Po ataku na Bastarda, należący do rodziny Christiano klub chroniący twilightów, a także mającej równocześnie miejsce masakrze członków Gildii - atmosfera w Ergastulum jest co najmniej gęsta. Dodajmy do tego porwanie Connie (którą przez chwilę dane nam będzie w tym tomiku zobaczyć w niezbyt przyjemnych okolicznościach), zniknięcie głowy rodziny Monroe, wyraźnie nabierający rumieńców spisek Ivana, obecność Łowców, ciężko rannego Worricka oraz wyprawę Delico i Yanga w poszukiwaniu dawno zaginionej siostry-bliźniaczki tego pierwszego, odpowiedzialnej za część krwawej jatki w klubie... Wow. Dzieje się. Zwłaszcza że większość tych wątków jest kontynuowana.

Co ważne, w tym tomie wiele dotychczas samodzielnych wątków zaczyna się splatać - dane jest nam zobaczyć zasięg intrygi usnutej przez osobę, która chce wytrzebić twilightów i odejść z Ergastulum, z którym jest wbrew sobie związana. Odkrycie jej tożsamości to prawdziwa bomba - zwrot akcji, przez który na głowie stanie połowa dotychczasowych wydarzeń oraz naszych wniosków i domysłów. Jednocześnie podrzuconych nam zostanie kilka informacji co do brutalnej egzekucji planu eksterminacji twilightów.

Nie zabraknie też walk. Najdłuższa, towarzysząca powyższemu, to majstersztyk akcji. Nie można się oderwać ani na chwilę - całość jest naprawdę świetnie zaplanowana, zaskakuje co kilka-kilkanaście kadrów. Dodatkowo Kohske umiejętnie spowalnia narrację w wybranych momentach - przenosząc ją np. do siedziby Gildii czy gabinetu doktora Theo - by rozdrażnić nas jeszcze bardziej. Tak, zdecydowanie pod względem budowania napięcia szósty tom Gangsty jest dotychczas najlepszym z całej serii.

W lutym do sprzedaży trafi siódmy tom. Jak na razie - ostatni. W Japonii nie ukazało się więcej i nie słychać nic o ósmym tankobonie - czyli tomiku zbierającym rozdziały z czasopism. Tom siódmy kończy się na rozdziale 40., w magazynach są łącznie... 42. No to sobie poczekamy... Pewnym pocieszeniem jest, że ukazała się seria poboczna, na razie trzytomowa i nadal powstająca: Gangsta: Cursed. To prequel głównej serii, jego akcja osadzona jest 15 lat wcześniej i koncentruje się na postaci Marca, z gościnnym udziałem innych bohaterów. Waneko nie wspomina nic o wydaniu tego tytułu, ale kto wie? Skoro Gangsta ma najwyraźniej przerwę?

Dość, że Gangsta rozwija się pięknie, akcja goni akcję, a fabuła stała się sympatycznie nieprzewidywalna. Czytanie tego to prawdziwa przyjemność. Polecam gorąco - po raz kolejny!

Gangsta - 6

Scenariusz: Kosuke
Rysunek: Kosuke
Wydawnictwo: Waneko
Rok wydania polskiego: 12/2016
Oprawa: miękka w obwolucie
Papier: offset
Druk: cz.-b.
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 9788365229663
Wydanie: I
Cena z okładki: 19,99 złblog comments powered by Disqus