"Star Wars Legendy. Boba Fett: Śmierć, kłamstwa i zdrada" – recenzja komiksu

Autor: Maciej Jasiński
25 lipca 2016

Łowca na wszelkie kłopoty

Boba Fett to najlepszy spośród łowców nagród działających w uniwersum Star Wars – małomówny, ale piekielnie skuteczny. Album Boba Fett. Śmierć, kłamstwa i zdrada, wydany niedawno przez Egmont, to zbiór jednych z najciekawszych i najładniej narysowanych historii, w których najemnik jest głównym bohaterem.

Na album składają się trzy epizody (Nagroda za Bar-Koodę, Kiedy grubaska zawiśnie i Morderstwo najgorszego sortu) połączone ze sobą nie tylko postacią łowcy, ale także osobą Gorga Hutta, wybranki jego serca i jej niezbyt sympatycznego ojca. Wszystko zaczyna się w momencie, gdy Gorga postanawia przypodobać się przyszłemu teściowi. Wynajmuje więc Fetta aby ten dostarczył mu gościa, z którym tatuś narzeczonej ma na pieńku. Tak się składa, że jest nim Bar-Kooda – najstraszliwszy pirat w galaktyce. Otwarta walka i starcie z jego ludźmi nawet dla łowcy nagród byłoby zbyt trudne, dlatego Boba musi poszukać sprytnego sposobu aby przechytrzyć swoją ofiarę. Rozpoczyna w ten sposób długą sekwencję zdarzeń pełnych intryg, morderstw, porwań i zbrojnych napaści.

W tym komiksie dzieje się naprawdę dużo. Akcja szybko pędzi do przodu, czyta się to naprawdę dobrze. Odpowiedzialny za scenariusz John Wagner nieźle to wszystko wymyślił. Poszczególne wątki ładnie się ze sobą łączą, na scenę wkraczają kolejne postacie, w jakiś sposób powiązane ze znanymi już bohaterami. Sporo w tych historiach przemocy, brutalnych zdarzeń, ale także humoru, który łagodzi nieco te sceny.

Ilustracje Cama Kennedy'ego są znakomite i podobają mi się równie mocno, jak kilkanaście lat temu, gdy po raz pierwszy czytałem ten komiks. Oryginalna kreska tego artysty jest idealna do przedstawiania świata Gwiezdnych Wojen i zamieszkujących go postaci. Pokazał to w wydanych u nas także komiksach Mroczne Imperium i Mroczne Imperium II. W albumie o łowcy nagród potwierdza swój talent do rozrysowywania dynamicznych scen, a także starć rozgrywających się w przestrzeni kosmicznej. Co ciekawe – każda z historii jest utrzymana w innej kolorystyce. O ile w pierwszej dominuje zieleń i czerwień, to w drugiej są to różne odcienie żółci, brązów oraz kolor pomarańczowy, w trzeciej zaś jest to jaskrawa zieleń.

Boba Fett. Śmierć, kłamstwa i zdrada to jeden z tych klasycznych starwarsowych komiksów, które nie podlegają upływowi czasu. Jeśli ktoś nie zna tej wspólnej produkcji Wagnera i Kennedy'ego, powinien jak najszybciej nadrobić zaległość. Zdecydowanie polecam.

Ocena: 9/10

Star Wars (Egmont) - Boba Fett: Śmierć, kłamstwa i zdrada

Scenariusz: John Wagner
Rysunek: Cam Kennedy
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania polskiego: 5/2016
Liczba stron: 144
Format: 165x255 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: kredowy
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie, internet
Wydanie: I
Cena z okładki: 49,99 zł

Podyskutuj na forum!blog comments powered by Disqus