"Star Wars Legendy: Czystka" - recenzja komiksu

Autor: Maciej Jasiński
Korekta: Jerzy Łanuszewski
2 lutego 2016

Zmierzch rycerzy Jedi

Czystka stanowi zbiór czterech krótkich historii. Ich wspólnym motywem jest to, co działo się po słynnym rozkazie 66, nakazującym klonom zabijanie rycerzy Jedi. Zaczyna się polowanie na tych członków zakonu, którzy przeżyli pogrom. Zajmuje się tym osobiście Darth Vader łaknący zemsty na swoim mistrzu, Obi-Wanie.

Rozkaz 66 to zdarzenie, które fani Gwiezdnych Wojen poznali w trzecim filmowym epizodzie zatytułowanym Zemsta Sithów. Polecenie przekazane oficerom armii klonów miało na celu uśmiercenie rycerzy Jedi, uczestniczących w rożnych miejscach galaktyki w walkach przeciwko separatystom. Część rycerzy – spośród tych, którzy przeżyli czystkę – zaszyła się na odległych planetach (tak postąpili mistrz Yoda i Obi-Wan Kenobi). Inni zaczęli się organizować w grupy lub wspierać oddziały walczące z siłami Imperium. I właśnie o nich są historie składające się na ten album.

Poznajemy dzięki temu zupełnie nowych mistrzów Jedi. Jednak fakt, iż mamy do czynienia z krótkimi historiami, sprawia, że postacie te nie są zbyt dobrze przedstawione. Szczególnie można to odczuć w pierwszym komiksie zatytułowanym Czystka, gdzie poznajemy grupę rycerzy biorących udział w tajnym spotkaniu. Padają ich imiona, ale gdy dochodzi do walki i kolejni giną, dla czytelnika są jednak niczym anonimowe, bezimienne postaci, których losem trudno się przejmować.

To jednak nie rycerze Jedi grają pierwsze skrzypce w tym komiksie, tylko Darth Vader. Ogarnięty nienawiścią do swojego nauczyciela, poszukuje go wbrew rozkazom imperatora. Wbrew poleceniom rozpoczyna też na własną ręką ściganie niedobitków, co kilkukrotnie sprowadza na niego problemy. Relacje pomiędzy Vaderem i Imperatorem to najciekawszy element tego komiksu. Młody lord co rusz jest strofowany, jego mistrz próbuje mu ciągle pokazać miejsce w szeregu, utemperować. Symboliczna jest jedna z ostatnich scen w albumie, w której Imperator mówi Vaderowi że najwyższa pora aby "wyrósł ze swej obsesji na punkcie mało znaczących polowań  i skierował uwagę ku rzeczom większym".

Słabą stroną tego albumu są niestety ilustracje. Szczególnie kiepsko prezentuje się historia zilustrowana przez Jima Halla – Imperator w jego wykonaniu nie jest postacią demoniczną, a groteskową niczym cyrkowy klaun. Niewiele lepiej ze swoim zadaniem poradził sobie Douglas Wheatley (kłopoty z anatomią postaci) oraz Chris Scalf (fatalne kolory). A zaledwie poprawne są plansze, które stworzyli Marco Castiello i Andrea Chella do ostatniej historii, zatytułowanej Pięść tyrana.

Czystka to dosyć dobre historie opowiadające o ważnym okresie w uniwersum Star Wars. Z lepszą oprawą graficzną robiłyby większe wrażenie. Naprawdę szkoda zmarnowanego potencjału. Choć fani Gwiezdnych Wojen na pewno i tak sięgną po ten tytuł. Warto przeczytać, nawet gdy oglądanie plansz nie będzie wielką przyjemnością.

Ocena: 6,5/10

Star Wars (Egmont) - Czystka

Scenariusz: Tom Veitch
Rysunek: Cam Kennedy
Tłumaczenie: Maciej Drewnowski
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania polskiego: 10/2015
Tytuł oryginalny: Purge
Wydawca oryginalny: Dark Horse Comics
Liczba stron: 120
Format: 165x255 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: kredowy
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 9788328110649
Wydanie: I
Cena z okładki: 49,99 zł

Podyskutuj na forum!blog comments powered by Disqus