Mroki mrocznej duszy. Recenzja komiksu "Darth Vader i Widmowe więzienie"

Autor: Tomasz Nowak
Korekta: Smok
31 grudnia 2015

Skywalker był najprawdziwszym generałem Republiki. Zabiłem go - to zdumiewające stwierdzenie Dartha Vadera skupia w sobie całą przewrotność jego natury jako złej maszyny. W tomie Widmowe więzienie poddana zostaje ona bolesnej wiwisekcji.

Mimo obecności w tytule komiksu, akcja nie skupia się wyłącznie na Vaderze. Widmowe więzienie ma kilku równie ważnych bohaterów. Laurita Tohm, to młody kadet, do końca wierny wodzowi i za to podniesiony do wysokiej rangi. Barwny moff Trachta, znany już z wcześniej publikowanej Zdrady jawi się jako głos imperialnego rozsądku. No i jeszcze generał Gentis, szkolący kadetów do służby Imperium...

Postaci te - wyraziste, zdeterminowane, zdecydowanie odhumanizowane i do pewnego stopnia przerażające, stanowią o sile historii stworzonej przez Hadena Blackmana. Do tego dochodzi przejrzysta akcja, tocząca się praktycznie wokół samych ciemnych sprawek na szczytach imperialnej władzy, przytłaczająca masą okrucieństwa. Wypływające na tle powszechnej brutalności wątki personalne, to już tylko wisienka na torcie.

Przed niebezpieczną dosłownością ratują tę opowieść ekspresyjne rysunki Agustina Alessio. Uciekając się do różnych form krycia kolorem nadał on całości poczucie odrealnienia. Sprawił, że historia ta nie stała się wyłącznie rzezią, a gorzką przypowieścią o wierności, zdradzie i zakłamaniu.

Do kilku rzeczy w tym komiksie można się przyczepić. Do głębi czerni druku, zwłaszcza na pierwszych planszach, do scenariuszowych mielizn… Bo niby jak generał Gentis zdołał zorganizować swój ruch na taką skalę zaledwie w pół roku po powstaniu Imperium? No, ale nie ma się co nadmiernie ciskać. Niezwykłe zdarzenia to przecież domena Legend, nieprawdaż?

Tom Widmowe więzienie składa się z pięciu zeszytów mini-serii o tym samym tytule, która w USA ukazywała się od maja do września 2012 roku. Jako jedna z najmroczniejszych pozycji wydawanych wówczas przez Dark Horse’a, natychmiast zyskała spore grono fanów. Okazało się, że Darth Vader i zakamarki jego mrocznej duszy niosą w sobie wciąż ogromny potencjał fabularny. Jeśli komuś wydawało się, że w Imperium kontratakuje zgłębił jej tajniki, Widmowe więzienie powinien przeczytać obowiązkowo.

Star Wars (Egmont) - Darth Vader i Widmowe Więzienie

Scenariusz: Haden Blackman
Rysunek: Agustin Alessio
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania polskiego: 9/2015
Tytuł oryginalny: Darth Vader and the Ghost Prison
Wydawca oryginalny: Dark Horse Comics
Rok wydania oryginału: 2013
Liczba stron: 120
Format: 170x260 mm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 9788328110373
Wydanie: I
Cena z okładki: 49,99 zł

Podyskutuj na forum!
blog comments powered by Disqus