"Star Wars: Legendy. Darth Vader i zaginiony oddział" – recenzja komiksu

Autor: Maciej Jasiński
5 grudnia 2017

Maszyna do zabijania

Komiks Darth Vader i zaginiony oddział ukazał się pierwotnie w 2011 roku. To jedna z czterech stworzonych w tamtym okresie historii poświęconych postaci Mrocznego Lorda, których celem było między innymi rozbudowanie historii tej postaci. I to założenie autorom tej historii udało się zrealizować w bardzo interesujący sposób.

Vader z tego komiksu jest ukazany w odmienny sposób, niż ten znany z filmów. Tamten nie miał ani chwili słabości, nie targały nim żadne wątpliwości – a przynajmniej widz do ostatnich scen Powrotu Jedi tego nie widział. Mroczny Lord z tego komiksu to natomiast człowiek, w którego głowie cały czas kłębią się myśli dotyczące przeszłości. Dawne zdarzenia przekształca, pokazuje jak mogłyby się potoczyć losy, gdyby dokonywał innych wyborów. W jego wizjach jest ciągle obecna ukochana Amidala, która sprawia wrażenie, jakby nad nim czuwała.

Już w pierwszej scenie tego albumu Vader został ukazany w chwili słabości, a może nawet bezbronności – wiszący w laboratorium z kikutami swych kończyn, w czasie okresowego przeglądu i montażu nowych rąk i nóg. Jednak już chwilę później, w swym czarnym stroju hełmie, znów staje się bezwzględnym Mrocznym Lordem, wzbudzającym strach w sercach ludzi, którzy mają z nim kontakt. Można stwierdzić, że w tym komiksie przekształca się w prawdziwą maszyną do zabijania – nie waha się nawet przez moment, gdy uśmiercenie kolejnych osób może przybliżyć go do celu misji.

Intryga wymyślona przez Hadena Blackmana jest ciekawa. Główny wątek dotyczący poszukiwania tytułowego zaginionego oddziału, ma kilka zwrotów akcji, choć trzeba też przyznać, że momentami historia jest nieco przewidywalna Odpowiedzialny za ilustracje Rick Leonardi spisał się doskonale. Jego plansze cechuje duża dynamika oraz znakomite przedstawienie emocji na twarzach bohaterów. W przypadku tego komiksu komponuje się to wybornie z warstwą scenariuszową, wyciskając z niej w zasadzie wszystko co tylko się dało. Vader, który przez znaczną część historii jest pozbawiony swego hełmu, zostaje odarty z aury tajemniczości, staje się bardziej ludzki.

Darth Vader i zaginiony oddział to album, który każdy fan Gwiezdnych Wojen powinien przeczytać. To jedna z najciekawszych historii z Mrocznym Lordem w dorobku wydawnictwa Dark Horse. Zdecydowanie polecam.

Ocena: 8,5/10

Star Wars (Egmont) - Darth Vader i zaginiony oddział

Scenariusz: Haden Blackman
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania polskiego: 7/2017
Wydawca oryginalny: Dark Horse Comics
Liczba stron: 120
Format: 165x255 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: kredowy
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 9788328118881
Wydanie: I
Cena z okładki: 49,99 zł

Podyskutuj na forum!blog comments powered by Disqus