Artykuł "Gwiezdne Wojny (Amber): Zam Wesell"

Autor: Tomasz Nowak

Konia z rzędem dla tego, kto wyjaśni koncepcję, w której dwaj różni rysownicy, całkowicie odmiennie przedstawiają dwa fragmenty właściwie jednej historii. Więcej, czynią to podporządkowując całość w przyjętych przez siebie konwencjach, te natomiast oddalone są od siebie prawie tak daleko, jak to tylko możliwe.
Twórca Jango wyraźnie uległ ciągotkom artystycznym. To właśnie w warstwie graficznej spoczywa zasadniczy ciężar fabuły. Komiks ten w całości malowany jest farbami, co nadaje wydarzeniom i postaciom bardziej płynny, plastyczny charakter. Ilustracje te wymagają jednak od czytelnika większego wysiłku i zaangażowania, w zamian wprowadzając go na wyższy poziom artystycznej wrażliwości. Nie są to jednak obrazy, które "waliłyby z nóg".
Zam jest z kolei typowym komiksem akcji z lucasowego uniwersum. Dynamiczne kadrowanie wsparte komputerowo nałożonymi kolorami nakazało twórcom wprowadzanie bogatszej listy dialogowej, dzięki której komiks wyraźnie zyskuje na dramaturgii.
Rozdzielona przez pewien upływ czasu opowieść o zmaganiach dwojga łowców nagród - najpierw o obiecane honorarium, a potem o... Nie brakuje tu zaskoczeń i dwuznaczności, które znacząco wzbogacają epizodyczne postaci znane z kinowych ekranów.
Zadziwiające, że właśnie takie dwa tomy, rozpoczęły nowy etap w tułaczce gwiezdnowojennego cyklu po polskim rynku edytorskim. Czyżby Amber uznał, że samo przejęcie przez niego dalszej edycji serii, to wieść wystarczająco dobra sama w sobie? Prawda, że dorobek SW-książkowy tego wydawnictwa jest naprawdę imponujący. Pamiętając jednak o kontrowersjach, jakie budziły niektóre przekłady, właśnie tłumaczeniom kolejnych tomów przyglądać się będziemy najuważniej.

Star Wars (Amber) - Zam Wesell

Scenariusz: Ron Marz
Rysunek: Ted Naifeh
Wydawnictwo: Amber
Rok wydania polskiego: 2002
Tytuł oryginalny: Star Wars: Zam Wesell
Wydawca oryginalny: Dark Horse Comics
Liczba stron: 60
Format: B5
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolor
Dystrybucja: saloniki, księgarnie
Cena z okładki: 19,80 złblog comments powered by Disqus