Meksykańscy zapaśnicy i krowa mutant! - recenzja komiksu "Hellboy: Piekielna narzeczona i inne opowieści"

Autor: Mirosław Skrzydło
9 października 2013

Na przestrzeni lat, Piekielny Chłopiec walczył z tak oryginalnymi i różnorodnymi przeciwnikami, jak demoniczny Rasputin, szaleni naziści, Baba Jaga, Morgana Le Fay, czy potężne bóstwa, jakby żywcem wyjęte z kart powieści H. P. Lovecrafta. Nic więc dziwnego, że w końcu na jego drodze stanęli kosmici oraz zamieniony w krwiożerczą bestię meksykański zapaśnik. W trzynastym tomie z serii Hellboy, Mike Mignola serwuje nam sporą dawkę niesamowitości wraz ze sporym ładunkiem czystej grozy. Czy i tym razem zachwycimy się jego nietuzinkową pomysłowością?

Album otwiera atrakcyjna pod względem fabularnym nowela Hellboy w Meksyku. Po kolejnej udanej misji, tytułowy bohater, w asyście oddanego druha, Abrahama Sapiena, oczekuje na transport do domu. W trakcie wędrówki po pustyni docierają do opuszczonego budynku, w którym Abe odnajduje zdjęcie Hellboya w otoczeniu trzech meksykańskich zapaśników. Demon opowiada przyjacielowi fascynującą historię, kipiącą od dramatycznych momentów, nostalgii oraz braterstwa. Mignola nie byłby sobą gdyby do sprawnej opowieści nie dorzucił jakichś wymyślnych kreatur. Jak możemy się przekonać z przedmowy do owej historii, potwór, który pojawia się na łamach "meksykańskiej awantury" to niejaki Camazotz, czczony przez Majów Bóg Nietoperz. Hellboy w Meksyku dostarcza nam jedną z najsmutniejszych scen w całej serii, dynamiczne ilustracje (autorstwa Richarda Corbena) oraz przewrotne zakończenie.

Śpiący i martwi to klimatyczna, wampiryczna historia, której najmocniejszym fragmentem jest opowieść starca o europejskich krwiopijcach. Pomysłodawca cyklu ukazuje tutaj tragedię ojca, nie mogącego pogodzić się z przeistoczeniem ukochanej córki w nieśmiertelnego wampira. Ponownie kolosalną pracę odegrał rysownik (Scott Hampton), błyskotliwie oddający duszną atmosferę fabuły. Dobre wrażenie sprawia ponadto utrzymana w duchu starych horrorów z legendarnej wytwórni Hammer, opowieść Podwójny seans Zła, w której wrogiem Hellboya okazuje się samo przeklęte domostwo.

Niestety, następne komiksy nie prezentują się równie okazale, jak wspomniane wyżej nowele. Dziedzictwo Whittierów to przewidywalny, do bólu ograny horror z wybitnym profesorem przywołującym piekielne maszkary z innego wymiaru. Cieszyć mogą tutaj wyłącznie klasyczne ilustracje Mignoli – jest to jedyny rozdział w albumie z rysunkami tego artysty.

Na trzech kolejnych kadrach dostrzegamy gromadę żywych trupów oglądających czarnobiały film. Jest to swoiste preludium Domu Sobeka, przywołującego temat egipskich bóstw. Trzeba przyznać, że twórca serii potrafi rozbawić czytelników takimi niekonwencjonalnymi pomysłami. Szkoda, że całość nie wnosi nic nowego do uniwersum Piekielnego Chłopca. Najbardziej rozczarowująca jest natomiast zamykająca trzynasty tom opowieść Spełnione życzenie Bustera Oakleya - z szablonowymi kosmitami i wyjątkowo irytującą, humanoidalną krową (sic!). W tym przypadku odważny eksperyment autora nie opłacił się. To bodaj najsłabsza nowela w całym dorobku artystycznym amerykańskiego mistrza.

Piekielna narzeczona i inne opowieścito album co najwyżej średni. Tylko trzy komiksy zasługują na pochwałę i bardzo dobrą ocenę. Reszta to przeciętne historie, momentami ciekawe, acz nudne oraz przewidywalne. Wierzmy, że to chwilowa zadyszka Mignoli i jeszcze doświadczymy niesamowitych albumów z Hellboyem w roli głównej. 

ocena 6/10

Hellboy - 13 - Piekielna narzeczona i inne opowieści

Scenariusz: Mike Mignola
Rysunek: Richard Corben
Kolor: Dave Stewart
Okładka: Mike Mignola
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania polskiego: 9/2013
Tytuł oryginalny: The Bride of Hell and Others
Wydawca oryginalny: Dark Horse Comics
Rok wydania oryginału: 2011
Liczba stron: 200
Format: 170x260 mm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 9788323761617
Wydanie: I
Cena z okładki: 69,99 zł

Podyskutuj na forum!blog comments powered by Disqus