"Hellboy. Spętana trumna / Prawa ręka zniszczenia" – recenzja komiksu

Autor: Jerzy Łanuszewski
25 kwietnia 2018

Tajemnice świata obok

Hellboy – diabeł sprowadzony na Ziemię przez nazistów, przejęty przez aliantów, wychowany przez profesora Trevora Bruttenholma. Agent Biura Badań Paranormalnych i Obrony. Jeden z najlepszych specjalistów od zjawisk nadprzyrodzonych na świecie. Egmont opublikował już kiedyś całą serię Mike’a Mignoli, a w zeszłym roku ruszył z nowym wydaniem cyklu w wersji twardookładkowej. Spętana trumna / Prawa ręka zniszczenia to drugi tom tej edycji.

Poprzednia część przedstawiała moment przybycia Hellboya na naszą planetę, jego pierwsze starcie z żabami, spotkanie z demonicznym Rasputinem i wampirem Giurescu, a także zawierała garść informacji o przeznaczeniu protagonisty. Tamten album składał się z dwóch dłuższych fabuł. Tym razem mamy do czynienia ze zbiorem piętnastu krótszych historii, często bardzo prostych, ale nie mniej satysfakcjonujących. Budują one cały świat Hellboya i pokazują czytelnikowi jak bogata oraz złożona jest to rzeczywistość. A właściwie dają tylko przedsmak tego, co w późniejszych tomach oraz seriach pobocznych uniwersum bardzo się rozrośnie. Hellboy dużo tutaj podróżuje: od Japonii, przez Rosję i Francję, aż po Norwegię. Najwięcej czasu spędza jednak w Anglii i tam też rozegrają się najważniejsze dla niego wydarzenia.

W każdym z tych miejsc będzie miał do rozwikłania sprawę związaną z dawnymi mitami oraz legendami. Zmierzy się ze smokiem, spotka króla Volda i Babę-Jagę, znajdzie grób dla wisielca – a to tylko niektóre z jego przygód. Część z nich będzie dotyczyła go bezpośrednio. Zbiór zawiera też jedno opowiadanie, które nie jest związane z paranormalnymi śledztwami – dotyczy dzieciństwa Hellboya w bazie wojskowej w Nowym Meksyku. Jest prześmieszne. A przy tym nie psuje w żaden sposób mrocznego klimatu cyklu.

Mignola to mistrz w kreowaniu atmosfery niesamowitości. Sugestywny rysunek, pokazanie konkretnego detalu, gra światłocieniem, twórcze wykorzystanie starych opowieści oraz osadzenie akcji w przestrzeniach ponurych i tajemniczych – to wszystko składa się na unikalny klimat subtelnej grozy. Seria jest eklektyczna, jednak Mignola potrafi ten eklektyzm bardzo dobrze wykorzystać, elementy zaczerpnięte z różnych wierzeń oraz tradycji sklejają się u niego w spójną całość.

Plansze tworzone przez amerykańskiego artystę to mistrzostwo świata. Twórca wykorzystuje grube linie i ciężkie kształty, podkreślające wiek odwiedzanych przez Hellboya miejsc. Tu wszystko jest stare: rozpadające się kościoły, ruiny zamków, na poły zapomniane miejsca pochówków, omszałe posągi, zakurzone księgi oraz podniszczone artefakty. W ten sposób autor kreuje świat niszczejący, odchodzący w niepamięć, w którym jednak istoty z dawnych wierzeń wciąż jeszcze próbują zaznaczyć swoją obecność. Te statyczne kadry tworzą świetną ekspozycję, ale to nie jedyne, co Hellboy ma do zaoferowania. W komiksie nie brakuje akcji i także te sceny artysta doskonale przedstawia – kiedy trzeba, jego kreska nabiera niezwykłej dynamiki.

Drugi tom cyklu robi równie dobre wrażenie jak pierwszy. Tym razem Mignola mniej miejsca poświęcił na popchnięcie do przodu historii Piekielnego Chłopca, a bardziej skupił się na pokazaniu jego "codziennej roboty". I dobrze – dzięki temu przedstawił większy kawałek swojego świata, a także nakreślił silniej charakter swojego bohatera. Na tom składają się komiksy, które wcześniej wydano w Polsce w czterech tomach: Spętanej trumnie 1 i 2, Prawej ręce zniszczenia oraz Prawie kolosie (będącym bezpośrednią kontynuacją albumu Obudzić diabła – który znalazł się w pierwszej części nowej edycji). Poza ostatnim z wymienionych, większość opowiadań nie jest silnie powiązana z wcześniejszymi fabułami. Spokojnie można czytać je bez ich znajomości. Pewnie, serię warto zaczynać od początku, ale jeśli komuś akurat wpadnie w ręce ta część i będzie miał ochotę sprawdzić czym jest Hellboy, to nie widzę przeciwwskazań.

Hellboy - Wydanie zbiorcze, tom 2: Spętana trumna / Prawa ręka zniszczenia

Scenariusz: Mike Mignola
Rysunek: Mike Mignola
Kolor: Matt Hollingsworth, James Sinclair, Dave Stewart
Tłumaczenie: Miłosz Brzeziński, Maciej Drewnowski
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania polskiego: 2/2018
Tytuł oryginalny: Hellboy Library Edition, Volume 2: The Chained Coffin, The Right Hand of Doom, and Others
Wydawca oryginalny: Dark Horse Comics
Rok wydania oryginału: 2008
Liczba stron: 328
Format: 170x260 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 9788328127982
Wydanie: I, zbiorcze
Cena z okładki: 89,99 zł

Podyskutuj na forum!blog comments powered by Disqus