"W stronę lasu świetlików". Recenzja mangi

Autor: Dagmara Trembicka-Brzozowska
Korekta: Agata 'Aninreh' Włodarczyk
15 września 2016

Słodko-gorzko

Gdy Waneko ogłosiło, że kolejną z serii ich jednotomówek będzie Hotarubi no mori e, czytelnicy zareagowali z niezwykłym entuzjazmem. To nie jest nowość, tomik ma już w końcu swoje lata (wydany w Japonii w 2003 roku), a anime na podstawie tytułowej nowelki nakręcono w 2011 i właśnie z tego cudownie zrealizowanego OVA większość polskich fanów zna W stronę lasu świetlików. Trzeba przyznać, że mangowa edycja zasłużyła na entuzjazm.

W tomiku Yuki Midorikawy znajdziemy cztery historie. W sumie nawet trzy i pół – ostatnia jest uzupełnieniem pierwszej. Tytułowa W stronę lasu świetlików opowiada o Hotaru, dziewczynce, która gubi się w zamieszkiwanym przez demony lesie. Wyprowadza ją z niego Gin, młody chłopak w masce lisa. Zaprzyjaźniają się i Hotaru co roku wraca do lasu w pobliżu domu swoich dziadków, by przebywać z Ginem, już nie człowiekiem, ale nie do końca demonem. Ich relacja przez lata przechodzi metamorfozę, jedno się jednak nie zmienia: Gin nie może zostać dotknięty przez człowieka, gdyż wtedy trzymająca go przy życiu magia pryśnie. A Hotaru coraz bardziej chce być blisko niego… Ostatni rozdział uzupełnia tę historię o kilka momentów z punktu widzenia Gina.

Nie da się ukryć, że w wersji animowanej ta opowieść była nieco lepsza: głębsza, bardziej poruszająca, co było dużą zasługą świetnie dobranej muzyki i równie dobrze dopasowanych barw.  Jednak mangowy pierwowzór też wart jest poznania: nadaje całości nieco inny wydźwięk, dodatkowa historia to bardzo przyjemny bonus, dający wgląd w życie Gina i jego relacje z mieszkańcami lasu demonów. Nie zawiodłam się, dostałam dokładnie to, czego oczekiwałam.

Odrobina ciepła to opowiadanie o dziewczynie, która od zawsze kochała pewnego chłopca. Poznali się w dzieciństwie i dzięki jej wysiłkom oraz wspólnym bolesnym przeżyciom na gruncie rodzinnym zostali przyjaciółmi. Yoshio za późno jednak uświadamia sobie, że wypadałoby podjąć jakiekolwiek kroki w kierunku uświadomienia Takedzie, że jest w nim zakochana i być może rozpocząć kampanię na rzecz zdobycia jego serca. Chłopak już ma dziewczynę i odrzuca awanse Yoshio – dość zdecydowanie.

To kolejna słodko-gorzka historia, tym razem poruszająca tematy niepewności, wpływu przeżyć z dzieciństwa na nasze życiowe wybory czy wskazująca, że nie wszystko zawsze wychodzi tak, jak tego oczekujemy. Nieco zdziwiła mnie tu dość zagmatwana linia czasowa – przejścia z teraźniejszości w retrospekcje pojawiają się znienacka, co może nieco konsternować. Całość jednak czyta się bardzo przyjemnie. Jest nieco słabsza niż tytułowy Las świetlików, ale nadal wywołuje sporo emocji.

Trzecia historia, Nie zobaczysz gwiazd, to zupełnie inne podejście do tematu. Saitani, lekkoduch pozytywnie nastawiony do świata, kocha ludzkie uśmiechy i radość. I tak jakoś wyszło, że te dziewczęce lubi wyjątkowo, więc już w liceum uważany jest za flirciarza. Gdy poznaje Ishidę, dziewczynę o ostrym spojrzeniu, która nie uśmiecha się nigdy – wszystko się zmienia. Zafascynowany, chce wywołać na jej twarzy radość… ale im lepiej ją poznaje, tym bardziej jego motywy się zmieniają. Tę opowieść można by określić jako mówiącą o dojrzewaniu. Dla żadnego z bohaterów przemiana nie jest łatwa i wymaga poświęcenia oraz nowego spojrzenia na rzeczywistość i siebie samego.  Ten rozdział czyta się jednak dobrze; jest słabszy niż W stronę lasu, ale lepszy niż Odrobina ciepła.

W stronę lasu świetlików to udana jednotomówka. Słodko-gorzkie historie, które nie kończą się wybuchowym happy endem (a mogą skończyć się źle), lekko nieprzewidywalne, ciekawie poprowadzone, zostawiające miejsce na domysły. Do tego urocza, słodka kreska, bardzo delikatna, idealnie pasująca do klimatu opowieści Yuki Midorikawy, estetyczne wydanie i dobrej jakości redakcja i edycja – z zadowoleniem postawię tomik na swojej półce. Gorąco polecam!

Hotarubi no mori e

Scenariusz: Yuki Midorikawa
Rysunek: Yuki Midorikawa
Wydawnictwo: Waneko
Rok wydania polskiego: 8/2016
Oprawa: miękka w obwolucie
Papier: offset
Druk: cz.-b.
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 9788365229991
Wydanie: I
Cena z okładki: 19,99 złblog comments powered by Disqus