Psychopatyczny prześladowca – recenzja komiksu "Incognito. Niesamowity przypadek Pawła K.: Kolory grozy cz.1"

Autor: Mirosław Skrzydło
Korekta: Maciej Jasiński
17 stycznia 2016

Rodzima seria komiksowa Incognito. Niesamowity przypadek Pawła K. młodego scenarzysty Piotra Czarneckiego i początkującego rysownika Łukasza Ciżmowskiego jest silnie zakorzeniona w konwencji kina noir, opowieściach superbohaterskich oraz pulpie. W najnowszym zeszycie  (Kolory grozy #1) naprzeciw zamaskowanego śmiałka staje zagadkowy prześladowca. Czy Incognito wyjdzie obronną ręką z tego kolejnego starcia?

Tytułem przypomnienia. Flegmatyczny młodzieniec Paweł Kamiński odkrywa w swym ciele nadnaturalne moce. Niczym za dotknięciem magicznej różdżki, potrafi stać się niewidzialny, w ten sposób zaskakując potencjalnych przeciwników. Jego życie zmienia się o sto osiemdziesiąt stopni. Protagonista ukrywając twarz za bandażami i przywdziewając wytarty prochowiec, zyskuje pewność siebie, odwagę i hart ducha. Momentalnie staje do zaciętej konfrontacji z wszelakiej maści złoczyńcami. Trafia na ślad organizacji przestępczej, prowadzonej przez machiawelicznego Barona. Zyskuje także oddanych sojuszników – dziennikarkę śledczą, Marlenę Jasnorzewską i wyzywającą kobietę fatalną - Alicję, również dysponującą potężnymi mocami.

W poprzednim tomie (Wrogowie moich wrogów) Incognito i Alicja zmierzyli się z nowymi przeciwnikami – rosyjską mafią oraz bezwzględnym gangiem motocyklowym rosłego zabijaki, przezywanego Kozłem. Ostatecznie poznajemy prawdziwą tożsamość pociągającego za sznurki Barona oraz jego zamiary. Do gry wkroczył także dziwny obrońca, który wspiera dwójkę wątpliwych herosów w walce z panoszącym się złem. W końcówce opowieści byliśmy świadkami rozstania Incognito i Alicji, która w asyście nieznajomego postanawia odnaleźć nadawcę złowieszczej przesyłki.

Recenzowany zeszyt składa się z dwóch oddzielnych nowel – samodzielnej przygody Alicji (Pożegnanie) oraz dalszych perypetii tytułowego bohatera (Kolory grozy). Pożegnanie to ledwie poprawna historia prywatnego śledztwa zabójczej piękności i jej nowego sprzymierzeńca. Bohaterowie docierają do kryjówki zbira, dość brutalnie rozprawiając się z jego ślicznymi asystentkami. Niespodziewanie Alicja przyjmuje szarlatańską propozycję dystyngowanego człowieka, a konsekwencje jej decyzji zapewne odkryjemy w kolejnych częściach serii.

W drugiej z opowieści w mieście zjawia się groźny psychopata, który pozostawia za sobą okaleczone trupy. Wspomniana nowela to ciekawie zaprezentowane preludium walki bohatera z owym szaleńcem. Mamy tu do czynienia z soczystym thrillerem, rozgrywającym się w klaustrofobicznej metropolii.

Ponownie ze słabszej strony prezentuje się warstwa graficzna komiksu. Otwierająca nowela została zilustrowana przez debiutującą artystkę, Monikę Filipiak. Młoda rysowniczka wykazuje się kiepską kreską i ubogim drugim planem. Postaci na jej kadrach wyglądają dość sztucznie. Wyraz ich twarzy, nienaturalne ruchy, słabo zaprezentowana konfrontacja przeciwników – to największe mankamenty plansz wykonanych przez ilustratorkę. W pracach etatowego rysownika serii Łukasza Ciżmowskiego można dostrzec spory progres w stosunku do wcześniejszych przygód Incognito. Coraz lepiej radzi sobie on w konstrukcji postaci oraz drugiego planu. Najlepiej wypadają jednak dobrze dobrane kolory, dominujące barwy to: purpura, brąz i szarość.

Pierwszy zeszyt Koloru grozy to album przede wszystkim dla zagorzałych fanów rodzimych dzieł i mrocznego komiksu superbohaterskiego. Cenię konsekwencję w rozwijaniu całego uniwersum i postępy w pracy rysownika. Ciągle mam nadzieję, że seria przekształci się w rasową opowieść o niepowtarzalnym klimacie i charakterystycznych bohaterach.   

Ocena: 6/10

Incognito. Niesamowity Przypadek Pawła K. - 6 - Kolory grozy, cz. 1 (druk, zeszyt 6)

Scenariusz: Piotr Czarnecki
Rysunek: Łukasz Ciżmowski, Monika Filipiak
Wydawnictwo: Sol Invictus
Rok wydania polskiego: 10/2015
Liczba stron: 32
Format: 170x260 mm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie, internet
Wydanie: I
Cena z okładki: 10 zł


blog comments powered by Disqus