Legenda dla wytrwałych - recenzja komiksu "O królu i chłopcu w czepku urodzonym"

Autor: Tomasz Nowak
7 lutego 2011

Drugi zeszyt z cyklu "Legend Warmińskich" przynosi opowieść O Królu i chłopcu w czepku urodzonym. Ten sam zespół autorów, a więc: scenarzysta Marcin Wakar, rysownik Jarosław Gach oraz tłumacz Edward Cyfus wziął na warsztat opowieść o bogu ducha winnym chłopaku, któremu przy narodzinach wywieszczono, iż zostanie zięciem króla. Władcy rzecz jasna cała sprawa nie spodobała się zbytnio, toteż postarał się, aby o Marcelu słuch zaginął. Przeliczył się jednak władyka, wszak młodzieniec nie przypadkiem w czepku urodzony!

Prosta ludowa przypowieść, zilustrowana w sposób barwny, zgrabnie i czytelnie. Rysunki czasem tylko wypadają na planszach niezbyt proporcjonalnie, a to za sprawą rozbieżności w stosunku wielkości do znaczenia i treści, jakie niosą. No i ten dodatkowy smaczek - teksty w dwóch "językach": literackiej polszczyźnie i słabo znanej gwarze warmińskiej. Zatem generalnie, byłby to komiks w sam raz do poczytania z dziatkami - może nie takimi zupełnie najmniejszymi, ale kilkuletnimi z całą pewnością. Byłby...

Wszystko byłoby wspaniale, gdyby nie tragiczne wręcz liternictwo, którego odcyfrowanie to prawdziwa droga przez mękę. Pewnie miało być "artystycznie", albo "oryginalnie", niby piórem czy patykiem, a wyszło jak kura pazurem. Owszem, pod lupą wygląda to całkiem nieźle, ale bez niej... Szkoda gadać. Lektura, która mogła stać się przyjemną przygodą, jawi się przez to jako praca dla wytrwałych, co psuje mocno pozytywny, edukacyjny wydźwięk całości.

Legendy Warmińskie - 2 - O królu i chłopcu w czepku urodzonym

Scenariusz: Marcin Wakar
Rysunek: Jarosław Gach
Wydawnictwo: Stowarzyszenia "Wolna Grupa Twórcza"
Rok wydania polskiego: 5/2008
Liczba stron: 18
Format: A5
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolor
Dystrybucja: własna, sklepy specjalistyczne
Wydanie: I
Cena z okładki: bezpłatnyblog comments powered by Disqus