Recenzja komiksu "Jan Paweł II. Papież Trzeciego Tysiąclecia"

Autor: Tomasz Nowak

Jan Paweł II korzysta ze wszystkich możliwości głoszenia przesłania miłości - jest niewątpliwie papieżem "multimedialnym". Jedynie kwestią czasu było, kiedy wreszcie zagości na kartach komiksu.

Opowieść o życiu i dziele papieża snuje zaintrygowanym wnukom podczas codziennych zajęć emerytowany inżynier, góral. Cała relacja koncentruje się na punktach zwrotnych życia Karola Wojtyły i późniejszego pontyfikatu. Szerzej rozwiniętych zostało jedynie kilka wątków.

Już tęczowa okładka i barwne marginesy zdradzają, iż rysownik operuje paletą pełnych, krzykliwych kolorów. Ekspresja rysunków różnicowana jest w zależności od perspektywy i wagi prezentowanych zdarzeń. Czasami nadmiernie przerysowane zostały postaci, a zwłaszcza twarze.

Konieczna aby "skorzystać" z wizerunku Jana Pawła II autoryzacja Watykanu nadaje szczególnej wagi wszelkim publikacjom o charakterze historycznym. Szkoda więc, że autorom nie udało się ustrzec od kilku kardynalnych błędów: pojawienia się Armii Czerwonej podczas Powstania Warszawskiego, "stworzenia" ruin Krakowa oraz sceny i daty nawracania Polan. Błędy rysunkowe w redakcji zyskać winny odpowiednie przypisy. Niestety. Szkoda także, że na nowo tłumaczono wypowiedzi papieża, rezygnując z cytowania jego oryginalnych, powszechnie znanych słów.

Otrzymaliśmy zatem Jana Pawła II "po włosku". Lektura to z pewnością pouczająca, choć dla Polaków czytających o "naszym" papieżu nieco egzotyczna.

Jan Paweł II - Papież Trzeciego Tysiąclecia

Scenariusz: Toni Pagot
Rysunek: Sergio Toppi
Tłumaczenie: Joanna Chapska
Wydawnictwo: Salwator
Rok wydania polskiego: 2001
Liczba stron: 60
Format: 205x275 mm
Oprawa: twarda
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN: 838811980X
Wydanie: I
Cena z okładki: 16,80 złblog comments powered by Disqus