"Juan Solo. Syn Spluwy/Psy Władzy" – recenzja komiksu

Autor: Paweł Olejniczak
29 maja 2016

Biednemu kula w oczy

 

Ameryka Łacińska. Kraina biedy, występku oraz korupcji. Kraj przestępstw, śmierci i degeneracji. Tutaj szczęście sprzyja tylko bogatym. Dobrze wie o tym Juan Solo. Porzucony na śmietniku, uratowany przed pożarciem przez bezdomne psy i wychowany przez karłowatego transwestytę. Zamiast smoczka używający lufy pistoletu, a za przyjaciela mający tylko własną agresję. Na kogo może wyrosnąć taki chłopiec? Czy to, że posiada ogon okaże się kolejną przeszkodą w normalnym życiu? A może wada, która spowodowała, że znalazł się na śmietniku stanie się przewagą w chcącym go zniszczyć świecie?

Juan już od najmłodszych lat był zmuszony radzić sobie w życiu korzystając z każdej nadarzającej się okazji. Samotny, po swojej stronie mający tylko fakt, że nie posiada nic, więc nic nie może stracić, rusza w świat przemocy, rozpusty i używek. Chłopak szybko dorośleje i dochodzi do wniosku, że skoro nigdy nic nie miał, cały świat może należeć do niego. Wszystkich, którzy się z tym nie zgadzają należy usunąć, a przyjaciele są tylko po to, aby po ich plecach wspinać się jak najwyżej. Czy dołączenie do ochrony premiera, gdzie będzie pracował w otoczeniu innych, sobie podobnych degeneratów jakoś na niego wpłynie? O tym przyjdzie się przekonać w trakcie lektury pierwszego zbiorczego albumu serii Juan Solo, zawierającego zeszyty Syn spluwy i Psy władzy.

Alejandro Jodorowsky, znany scenarzysta komiksowy i filmowy stworzył, w charakterystycznym dla siebie stylu, graficzną opowieść o przemocy i okrucieństwie. Bohaterowie, pozbawieni jakichkolwiek ograniczeń moralnych, żyją w świecie, w którym za dobre uczynki nikogo nie czeka nagroda. Nie posiadając nawet zalążków sumienia, podróżują przez rzeczywistość nie zważając na nic. Trudno w którymkolwiek dziele Jodorowskiego odnaleźć wzorce do naśladowania. Aspołeczni ludzie podążają w kierunku swojego przeznaczenia. Brud wyziera z każdej strony komiksu, atakując czytelnika próbującego spojrzeć na brutalne jednostki pod innym kątem. Autor w swoich opowieściach skupia się na ukazaniu wizerunków zwykłych ludzi wystawionych na niezwykłe sytuacje. Czy w każdym z nas czai się zło? I czy jego uwolnienie zależy tylko od tego jak potraktuje nas świat?

Opowieść argentyńskiego scenarzysty uzupełnił o rysunki Georges Bess. Swoimi pozornie niedokładnymi ilustracjami idealnie dopasował się do kreacji świata Jodorowsky'ego. W dużej części monochromatyczna warstwa kolorystyczna nadaje komiksowi wyrazistego klimatu. Dzięki temu czytelnikowi łatwiej skupić się na wydarzeniach, jednocześnie pamiętając o ich umowności.

Juan Solo to opowieść o okrutnym świecie i jeszcze bardziej okrutnych ludziach. To pozycja konsekwentna zarówno pod względem scenariusza, jak i oprawy graficznej. Co prawda, specyficzny klimat i wydźwięk wydarzeń, charakterystyczny dla niemal wszystkich dzieł scenarzysty, raczej nie przypadnie do gustu każdemu odbiorcy, jeśli jednak jesteście fanami Świętej góry czy Incala, również ta seria powinna się Wam spodobać.

Ocena: 3/5

Juan Solo - 1 - Syn Spluwy / Psy Władzy

Scenariusz: Alejandro Jodorowsky
Rysunek: Georges Bess
Tłumaczenie: Paweł Biskupski
Wydawnictwo: Scream Comics
Rok wydania polskiego: 10/2015
Tytuł oryginalny: Juan Solo: Fils de flingue / Les Chiens du Pouvoir
Wydawca oryginalny: Les Humanoïdes Associés
Rok wydania oryginału: 1995 / 1996
Liczba stron: 120
Format: 240x320 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 9788394180140
Wydanie: I
Cena z okładki: 85 zł


blog comments powered by Disqus