"Kajko i Kokosz: Nowe Przygody. Obłęd Hegemona" – recenzja komiksu

Autor: Maciej Jasiński
20 września 2016

Nowi autorzy dają radę

Wydawnictwo Egmont od lat biło się z myślami jak ugryźć temat kontynuacji przygód Kajka i Kokosza. Niemal dziesięć lat temu ogłosiło konkurs na album, ale żaden z wyróżnionych komiksów nie był narysowany z pełni stylem Janusza Christy i wówczas wydawnictwo nie zaryzykowało. Dopiero teraz zdecydowało się na stworzenie i wydanie zbioru, który z założenia nie ma kopiować pierwowzoru, ale zachować ducha klasycznych historii z Kajkiem i Kokoszem.

W sieci już rozgorzała dyskusja, której można się było spodziewać w każdych okolicznościach, niezależnie, kto podjąłby się tworzenia tej kontynuacji. Zawsze bowiem znajdą się osoby, którym nowi autorzy nie przypadną do gustu. Wśród nich zapewne przeważają fani wychowani na komiksach Christy. Sam zaliczam się do tej grupy. Moja pierwsza przygoda z komiksem to był album Na wczasach i miałem wtedy zaledwie 5 lat. Później każdą z przygód Kajka i Kokosza przeczytałem setki razy. Mimo to uważam, że kierunek, na który zdecydował się Egmont jest jak najbardziej słuszny. A co więcej była to w pełni przemyślana decyzja.

Nowi autorzy nie są przypadkowi. To przecież doświadczony rysownik Sławomir Kiełbus, którego sam Christa kiedyś namaścił na swego następcę. To także Tomasz Samojlik, którego komiksy i książki od kilku lat doskonale się sprzedają i którego nazwisko kojarzy także wiele osób nie interesujących się opowieściami z chmurkami. W gronie tym jest również Krzysztof Janicz, wiedzący o twórczości Christy chyba wszystko. Są wreszcie autorzy serii Lil i Put: Maciej Kur i Piotr Bednarczyk, wydawanej od dwóch lat przez Egmont – albumy te zostały bardzo dobrze przyjęte przez młodych czytelników, a także przez krytyków. Grono twórców zamyka Norbert Rybarczyk, tworzący autorskie komiksy, a także od kilku lat dodający blasku i koloru komiksowym przygodom detektywa Misia Zbysia. Mamy więc w tej ekipie doświadczonych twórców, ale także autorów, których Egmont wypromował wcześniej – wydając ich komiksy jako pokłosie konkursu im. Janusza Christy.

Z tej mieszanki stylów i pomysłów otrzymujemy bardzo różne komiksy. Wyróżnia się tytułowy Obłęd Hegemona, czyli historia o Zbójcerzach – jest lekka, dowcipna i bardzo dobrze narysowana. Historia o smoku Milusiu autorstwa Tomasza Samojlika to po prostu styl i forma (a nawet po części temat) którymi autor operuje w innych swych dziełach. Tym razem wymyślił historię o tym jak Miluś wpadł w ręce kłusowników grasujących w lasach niedaleko Mirmiłowa. Trzecia opowieść – o małym Kokoszu i jeszcze mniejszym Kajku, to próba uzupełnienia luki w biografii bohaterów. Jako jedyna nie jest krótką zamkniętą historią, a urywa się i z całą pewnością wymaga kontynuacji i tym samym dokończenia dość odważnego konceptu. Album zamyka komiks o Łamignacie, który uczy zawodu nowych adeptów zbójeckiego fachu – znów jest dowcipnie i wesoło.

Nie wiem, czy Egmont testował te komiksy na dzieciach, ale ja taki eksperyment wykonałem. Mój syn, który doskonale zna już wszystkie komiksy Christy, przyjął ten po prostu jako kontynuację, nie zważając specjalnie na odmienny styl ilustracji. Najbardziej podobały mu się dwie pierwsze historie, trzeciej – pomimo moich dodatkowych wyjaśnień – nie zrozumiał (widocznie do tego trzeba mieć więcej, niż pięć lat). Myślę jednak, że dzieci będą bardzo zadowolone z lektury Obłędu Hegemona. A to przecież na nich także, a nie tylko na sentymentalnych 40-50-latkach Egmont powinien opierać tę serię.

Można być komiksowym ortodoksem i uważać, że np. prawdziwe Szranki i konkury to tylko te w układzie poziomym i w wersji czarno-białej drukowanej na żółtym papierze, a te pokolorowane i wydane w zmienionym układzie w trzech tomach, to jakaś tylko podróbka. Ale trzeba też czasami odpuścić i np. docenić świetną pracę wykonaną przez autorów Obłędu Hegemona. To album, który dobrze rozpoczyna cykl kontynuacji. Oczywiście w następnym albumie powinna być historia z dorosłymi Kajkiem i Kokoszem. Ale to pewnie od razu rozpęta kolejną burzę na temat o dwa milimetry za małego ucha Kokosza i troszeczkę zbyt długich włosów Kajka. Tak to już jest i będzie. Mam nadzieję, że te krytyczne opinie pozostaną jednak w mniejszości, a wydawnictwo nie zrazi się do swego pomysłu. Ja jestem z końcowego efektu bardzo zadowolony.

Ocena: 8/10

Kajko i Kokosz: Nowe Przygody - 1 - Obłęd Hegemona

Scenariusz: Krzysztof Janicz, Maciej Kur, Norbert Rybarczyk, Tomasz Samojlik
Rysunek: Piotr Bednarczyk, Sławomir Kiełbus, Norbert Rybarczyk, Tomasz Samojlik
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania polskiego: 9/2016
Liczba stron: 40
Format: 215x290 mm
Oprawa: miękka
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 9788328118355
Wydanie: I
Cena z okładki: 19,99 zł

Podyskutuj na forum!blog comments powered by Disqus