Artykuł "Kajko i Kokosz (Egmont): Festiwal czarownic"

Autor: Michał Noras

Kiedy sięgam po komiksy z serii o Kajku i Kokoszu, powracają obrazy z dzieciństwa, a w oku kręci się łezka. Jak dziś pamiętam chwile, gdy drżącymi rękoma przewracałem kolejne strony zdobywanych z wielkim trudem kolejnych albumów o przygodach tej wspaniałej dwójki. Trudno wyrazić słowami radość jaka mi wtedy towarzyszyła - to były naprawdę piękne czasy. Minęło kilkanaście lat, a gdzieś na dnie serca nadal tli się sentyment dla Mirmiła i jego drużyny. Gdy dowiedziałem się, że Egmont postanowił odświeżyć dzieło Janusza Christy dla nowych pokoleń komiksiarzy, pomyślałem że nie jestem jedyny. Mam nadzieję, że dzięki temu wznowieniu najmłodsi adepci komiksu zrozumieją dlaczego seria ta uzyskała w Polsce miano legendy i być może zakochają się w niej bez pamięci tak jak to uczyniły tysiące ich poprzedników.
Festiwal Czarownic to dziesiąty album serii. Senne Mirmiłowo przygotowuje się do obchodów setnej rocznicy swego założenia,jedną z atrakcji ma być tytułowy Festiwal. Spodziewani są liczni znamienici goście, dlatego też Kasztelan postanawia urządzić wielkie łowy, które pozwolą zgromadzić odpowiednią ilość żywności dla zaspokojenia ich apetytu.
Jako że jego płomienne przemówienie nie przypada do gustu mieszkańców grodu, "postanawia" sam dać przykład męstwa. Jak zwykle mają mu towarzyszyć jego nieodłączni ochroniarze - Kajko i Kokosz. Oczywiście w tym samym czasie Zbójcerze opracowują kolejny genialny plan przejęcia kontroli nad Mirmiłowem - tym razem chcą się posłużyć dzikim plemieniem Rarogów. Szykuje się naprawdę ciekawa rozgrywka i niezwykły galimatias: magiczne eliksiry, skrzaty, czary, mnóstwo wspaniałych szermierek słownych oraz Oferma i Kapral w najwyższej formie. A wszystko to zilustrowane wspaniałą kreską mistrza Janusza Christy. Po prostu palce lizać.
Festiwal Czarownic to kolejna lektura obowiązkowa, więc jeżeli gdzieś tam w was kryje się jeszcze serce dziecka i jakimś cudem nie macie jeszcze tej pozycji w swojej kolekcji, niechaj rumieniec wstydu obleje wasze oblicza! Do księgarni marsz!

Kajko i Kokosz - 16 - Festiwal czarownic

Scenariusz: Janusz Christa
Rysunek: Janusz Christa
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania polskiego: 3/2003
Liczba stron: 42
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolor
Dystrybucja: saloniki, księgarnie
ISBN-13: 978-83-237-9610-7
Cena z okładki: 19,90 zł

Podyskutuj na forum!
blog comments powered by Disqus