Recenzja komiksu "I co dalej Kapitanie?"

Autor: Tomasz Nowak

Postać kapitana Żbika bez obaw nazwać można "kultową". I co dalej przekonuje nas o tym dogłębnie, choć mocno przewrotnie.

Zbiór kilkunastu shortów poświęconych kapitanowi to swoiste wspomnienie, "hołd" złożony serii przez dzisiejsze gwiazdy komiksowego rynku. Są tu opowieści różne i różniaste – śmieszne, smutne (z nutą refleksji), wulgarne. Różne są też techniki rysunków, od mangi (!), poprzez prace a’la Butenko, po rysunki z pogranicza awangardy i hiperrealizmu.

Widać wyraźnie, iż twórcom przyświecał nie tylko szczytny cel "uczczenia" postaci Żbika. Wykorzystują forum komiksu, po to aby "przejechać się" po dzisiejszej policji, odreagować swoje animozje, wyłożyć swoje poglądy.

Najbardziej zaskakująca w tej publikacji klubowej, dostępnej tylko w niektórych sklepach komiksowych, jest niezwykle staranna okładka, stylizowana na stary, zniszczony egzemplarz żbikowego "zeszytu".

Nie przypadkowo edycja zbioru "zbiegła się" w czasie z niedawną reedycją niektórych odcinków serii przez Muzę. Co ciekawe, mimo że Co dalej..., to publikacja "klubowa", została ona wydana staranniej niż "reprinty" renomowanej firmy.

Kapitan Żbik (Fani) - 2 - I co dalej Kapitanie?

Wydawnictwo: kultura wesołych podskakiwaczy
Rok wydania polskiego: 3/2002
Liczba stron: 56
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: cz.-b.
Dystrybucja: własna
Cena z okładki: 15 zł

Podyskutuj na forum!
blog comments powered by Disqus