"Kasta Metabaronów. Wydanie zbiorcze. Tom 1" – recenzja komiksu

Autor: Jerzy Łanuszewski
5 października 2017

Duma kosmicznych arystokratów

Jedną z postaci w słynnym Incalu Alejandro Jodorowsky’ego i Moebiusa był Metabaron – niepokonany wojownik, który poświęcił życie walce. Po zakończeniu swojego głównego cyklu scenarzysta postanowił rozwinąć stworzone przez siebie uniwersum, czego wynikiem jest m.in. seria Kasta Metabaronów, narysowana przez Juana Gimeneza.

Całość została już wcześniej opublikowana przez Egmont, teraz komiks przypomina wydawnictwo Scream. Nowa edycja została wypuszczona w większym formacie i zamyka się w dwóch zbiorczych tomach.

Kolejne rozdziały tego cyklu to saga rodzinna – za pośrednictwem jednego z robotów służących, czytelnik poznaje następujące po sobie pokolenia rodu Castaków, którzy to właśnie tytułują się Metabaronami (historie samych początków tego klanu można przeczytać w innym komiksie, jednak nie jest on konieczny do zrozumienia fabuły Kasty...). Rodzina zazdrośnie strzeże swoich sekretów, sukcesywnie buduje swoją potęgę oraz znaczenie. Castakowie nie pozwalają nikomu na dyktowanie sobie warunków – ani cesarzowi, ani Technokapłanom. Są potężni i lubią to okazywać.

W Incalu Jodorowsky wykorzystał wiele pomysłów, które miały być użyte w kręconej przez niego ekranizacji Diuny. Podobnie jest w Kaście... – kto zna książki Franka Herberta, lub oglądał dokument Jodorowsky’s Dune, ten bez trudu dostrzeże te nawiązania. Ale to nie jedyne inspiracje chilijskiego twórcy. Czytając ten komiks nie można opędzić się od skojarzeń z grecką mitologią i antycznymi dramatami. Silnie odczuwalne jest fatum, wiszące nad kolejnymi bohaterami, a ich działaniami kieruje duma, żądze i dziwny kodeks tej kasty. Konstrukcja fabuły wygląda tak, jakby Jodorowsky starał się stworzyć własną opowieść o półbogach, mit, mający napędzać jego uniwersum. Zrobił to w specyficznym dla siebie stylu, nasączonym okrucieństwem, ponurą groteską i przerysowanymi bohaterami. Nie ma tu wyważonych charakterów – jego postacie operują absolutami: kochają na zabój, nienawidzą do końca, zasady, które sami tworzą, są dla nich niemożliwe do złamania.

Historia Metabaronów to zupełnie inny komiks niż Incal. Mniej tu szaleństwa, mniej humoru (jedyne zabawne sceny są związane z robotami, opowiadającymi sobie o Metabaronach – same opowieści są śmiertelnie poważne). Jodorowsky zanurza całą fabułę w patosie, powaga jest tutaj przesadzona i pociągnięta miejscami aż do granic absurdu. Taki był wyraźnie zamysł pisarza i jak najbardziej mu to wyszło – jednak dla czytelnika staje się to w pewnym momencie nużące. Gdyby nie dialogi maszyn (przypominające nieco te z Bajek robotów Lema), fabuła byłaby ciężkostrawna. Nie da się ukryć, że Kasta… jest też komiksem słabszym od Incala. Wciąż jest to tytuł warty uwagi (zwłaszcza jak ktoś jest fanem space oper), ale nie obowiązkowy.

Różnicę w charakterze opowieści podkreślają też rysunki. Styl Gimeneza jest bardziej realistyczny niż psychodeliczne wizje Moebiusa. Masywne sylwetki bohaterów, monumentalne budowle i gargantuiczne statki kosmiczne doskonale korespondują ze scenariuszem Jest to kicz, ale kicz bardzo odpowiedni dla tej fabuły. Gimenez bardzo umiejętnie nim operuje. Kto lubuje się w pracach takich panów jak Luis Royo, czy Boris Vallejo, temu warstwa wizualna Kasty… też przypadnie do gustu.

Pierwszy zbiorczy tom Kasty Metabaronów to solidna dawka kosmicznej fantastyki. Saga Jodorowsky’ego i Gimeneza, mimo że daleko jej do najlepszych komiksów chilijskiego artysty, wciąż jest ciekawsza niż większość komiksów głównego nurtu, jakie ukazują się w Polsce.  

Kasta Metabaronów - wyd. zbiorcze tom 1

Scenariusz: Alejandro Jodorowsky
Rysunek: Juan Gimenez
Wydawnictwo: Scream Comics
Rok wydania polskiego: 10/2016
Tytuł oryginalny: Caste des Méta-Barons: Othon le trisaïeul / Honorata la trisaïeule / Aghnar le bisaïeul / Oda la bisaïeule
Wydawca oryginalny: Humanoïdes Associés
Rok wydania oryginału: 1992 / 1993 / 1995 / 1997
Liczba stron: 260
Format: 240x320 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 978-83-65454-25-6
Wydanie: I, zbiorcze
Cena z okładki: 159,00 zł

Podyskutuj na forum!blog comments powered by Disqus