Powód do narodowej dumy! - recenzja Katalogu wystawy konkursowej MFK - 2010

Autor: Mirosław Skrzydło
14 lutego 2011

Paradoksalnie, mimo zwiastowanego przez wydawnictwa oraz samych autorów kryzysu rodzimego rynku wydawniczego, można śmiało powiedzieć iż polski komiks trzyma się dość dobrze. Najlepszym tego przykładem niech będzie, urastający do rangi jednego z najważniejszych europejskich wydarzeń branżowych - Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier organizowany w Łodzi, któremu stuknęło równe "oczko". Jedną z atrakcji tego rewelacyjnego konwentu jest wydanie specjalnego katalogu z pracami laureatów konkursu na krótką formę komiksową. Które spośród trzydziestu nowel zasługują na specjalną pochwałę?

Tym razem na konkurs wpłynęło aż sto trzynaście prac - w tym również kilka z innych krajów (m.in. Czech, Rumunii i Grecji). W skład jury weszli - Witold Tkaczyk, Paweł Timofiejuk, Michał Błażejczyk, Dominika Węcławek, a jej przewodniczącym został znawca komiksu, scenarzysta i rysownik Wojciech Birek. Jak na każdy dobry katalog przystało dostajemy zarówno teksty: humorystyczno-ironiczne (cztery zabawne anegdoty kryjące się pod tytułem Pewien człowiek postanowił całkowicie odmienić swoje życie... autorstwa Tomasza Pastuszki), obyczajowe (Moja papierosowa tożsamość Bartosza Sztybora - scenariusz i Ady Buchholc - ilustracje), a nawet czystą grozę (klimatyczny Akwizytor Bartłomieja Stefanowicza oraz Mariusza Klimka).

W albumie nie mogło zabraknąć prac uznanych polskich twórców. Oprócz wymienionego już wcześniej Bartosza Sztybora, który poza wspomnianą powyżej historią napisał scenariusz również do dwóch wyróżnionych przez jury opowieści (niepokojąco zabawna nowela Oby się nie powtórzył! z iście kreskówkowymi ilustracjami Sebastiana Skrobola oraz przewrotny Kryminał w siedmiu aktach), pojawia się nowela Rafała Szłapy Punkt widzenia (stanowiąca apetyczny dodatek do pierwszego tomu Blera) oraz znany w naszym kraju Branko Jelinek i jego psychodeliczny Oskar Ed tym razem na ledwie dwóch, acz pełnych fantasmagorii stronach. Nie mogło także zabraknąć prac, ostatnio bardzo pracowitego i docenianego Grzegorza Janusza. Współtwórca magicznego Wykolejeńca w recenzowanej pozycji hipnotyzuje nas: gotycką nowelą z mroczną wampirzycą (Trzy klucze), której ilustracje są dziełem Ernesto Gonzalesa oraz ponurą opowieścią wprost z Dzikiego Zachodu (Heady) z rysunkami Pawła Piechnika.

Pozytywne zaskoczenie sprawiają opowieści mniej znanych twórców. Tutaj należy podkreślić - niezwykłą Kunę Jakuba Grocholi, psychodeliczną wypełnioną mackami Restaurację Leszka Wicherka i Pawła Więcka oraz Pełnię żywych trupów Krzysztofa Małeckiego, czyli nowelę w klimatach komiksów Mike'a Mignoli. Ponadto wysoką ocenę wystawiam - przejmującej noweli o nietypowym tytule Ding Dong! Zaszło Słońce. Słuchacie stacji Muł Barbary Okrasy, nietypowemu superbohaterowi okresu PRL Człowiekowi Kolejce Macieja Jasińskiego i Jakuba Mathii, jak także bezwstydnej historii Włosy Ewy Jędrzejczak i Tomasza Kontnego. Zresztą w całym katalogu nie uświadczymy przeciętnych opowieści. Każda z tych historii zasługuje na wnikliwe przeczytanie i słowa uznania.

Na koniec warto nagrodzić głośnymi brawami okładkę (autorstwa Jacka Frąsia) tej wybornej antologii, na której obok postaci znanych z naszego rodzimego podwórka (Tytus, Romek i A'Tomek, czy Kleks), pojawiają się bohaterowie światowego komiksu (Blacksad, Hellboy, czy Batman).

Jak zatem widać na stu siedemdziesięciu stronach udało się zebrać mnóstwo intrygujących opowieści graficznych, które stanowią creme de la creme polskiego komiksu i powinny być powodem do narodowej dumy. Czekamy na kolejne odsłony Festiwalu w Łodzi i jego wartościowe produkty.

Katalog wystawy konkursowej MFK - 2010

Wydawnictwo: Stowarzyszenie Twórców "Contur"
Rok wydania polskiego: 10/2010
Oprawa: miękka
Druk: kolor
Dystrybucja: własna, sklepy specjalistyczne
Wydanie: I
Cena z okładki: 20 zł


blog comments powered by Disqus